Nowe miasta na mapie Polski od 2022 roku

10 miejscowości, które obecnie, formalnie są wsiami, otrzyma prawa miejskie – zdecydował rząd. Zmiana ich statusu zaplanowana została na 1 stycznia 2022 roku. Gdzie powstaną nowe miasta na mapie Polski?

Nowe miasta na mapie Polski od 2022 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Gdzie powstaną nowe miasta?

Każdego roku w okolicach lipca rząd ogłasza listę miejscowości, które z początkiem nowego roku kalendarzowego otrzymają prawa miejskie. W tym roku, decyzje dotyczą 10 miejscowości. Co ciekawe osiem z nich było już miastami w swojej historii, jednak prawa utraciła ten status w wyniku decyzji carskiej z 1870 roku. Imperium Rosyjskie, w którego granicach znajdowała się wówczas spora część ziem polskich, prowadziło wówczas zakrojoną na szeroką skalę akcję likwidacji praw miejskich. Wiele miast do dzisiaj nie odzyskało tamtych praw.

Najwięcej decyzji, bo aż 3 dotyczą miejscowości w województwie mazowieckim. Dwie decyzje dotyczą województwa łódzkiego, oraz po jednej – kujawsko-pomorskie, lubelskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 

Jak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internetJak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internetAnna Malinowska


Jakie miejscowości dostaną oprawa miejskie? 

Zgodnie z decyzją rządu prawa miejskie od 1 stycznia 2022 roku otrzymają następujące miejscowości:

- Bolimów (woj. łódzkie) – był miastem w latach 1370-1870

- Cegłów (woj. mazowieckie) — był miastem w latach 1621-1870

- Iwaniska (woj. świętokrzyskie) — były miastem w latach 1403-1870

- Izbica (woj. lubelskie) — była miastem w latach 1750-1870

- Jedlnia-Letnisko (woj. mazowieckie) – pierwszy raz w historii otrzymuje prawa miejskie

- Kaczory (woj. wielkopolskie) – pierwszy raz w historii otrzymują prawa miejskie

- Lutomiersk (woj. łódzkie) — był miastem w latach 1274-1870

- Nowe Miasto (woj. mazowieckie) — było miastem w latach 1370-1870

- Olsztyn k. Częstochowy (woj. śląskie) — był miastem w latach 1488-1870

- Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie) — pierwszy raz w historii otrzymuje prawa miejskie

Co musi zrobić miejscowość, aby stać się miastem

Zgodnie z ustawą, aby miejscowość mogła otrzymać prawa miejskie, musi w niej posiadać meldunek ponad 2000 osób. W ostatnich latach od tej zasady wielokrotnie jednak odstąpiono. Przykładem może być świętokrzyska Wiślica, w której mieszka jedynie 500 osób i która od 2018 roku jest pełnoprawnym miastem. W tym przypadku (oraz w innych podobnych) kluczowe były przesłanki historyczne.

Innymi przesłankami są np. zwarta, a nie zagrodowa zabudowa. 2/3 mieszkańców takiej miejscowości powinna pracować poza rolnictwem. Od 1990 roku prawa miejskie nadaje Rada Ministrów. 

Co się zmieni w miejscowości dzięki prawom miejskim?

Pierwszą zmianą są np. tablice urzędowe oraz organ wykonawczy gminy. W wymienionych miejscowościach od 1 stycznia 2022 roku wójt gminy zmieni się w burmistrza. Nie bez znaczenia są także przesłanki prestiżowe oraz większa skłonność potencjalnych inwestorów do zainteresowania się terenami miejskimi. Łatwiej jest również przeprowadzić proces odrolnienia działek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!