Ruszył drugi etap kwalifikacji wojskowej 2021

W tym tygodniu (9.08) decyzją MSWiA oraz MON rozpoczął się drugi etap kwalifikacji wojskowej, który zgodnie z założeniami potrwa do 19 listopada br. – informuje resort spraw wewnętrznych. Nowe terminy kwalifikacji wymuszone są przez trwającą pandemię koronawirusa. 

Ruszył drugi etap kwalifikacji wojskowej 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 sierpnia 2021

Drugi etap kwalifikacji wojskowej – kogo dotyczy?

Przypomnijmy, pierwszy etap kwalifikacji wojskowej odbył się w dniach 7.04-23.07.2021 roku. Od 9.08.2021 roku trwa drugi etap kwalifikacji, który potrwa do 19.11.2021 – informuje MSWiA. 

Kwalifikacja będzie się odbywała na terenie wszystkich województw i będzie prowadzona przez 338 Powiatowych Komisji Lekarskich oraz 16 Wojewódzkich Komisji Lekarskich. Wiadomo, że do kwalifikacji w drugim terminie, wezwanych zostanie około 160 tys. mężczyzn, którzy urodzili się w 2002 roku. Ponadto przed komisjami stanie ponad 102 tys. mężczyzn, którzy urodzili się między 1997 a 2001 rokiem, i którzy dotąd nie posiadają odpowiedniej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. 

Kobiety przed komisją wojskową

Wiadomo także, że przed komisjami stawi się w najbliższym czasie także 4.920 kobiet. Mowa o paniach, które urodziły się w latach 1997-2002 i posiadają kwalifikacje, które są uznane za przydatne w służbie wojskowej. Są to m.in. absolwentki lub studentki kończące naukę na uczelniach medycznych, weterynaryjnych, a także na kierunkach związanych z psychologią, analityką medyczną, farmacją, ratownictwem medycznym, czy pielęgniarstwem. 

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki


Co oznacza kategoria wojskowa?

Zwieńczeniem badań lekarskich przeprowadzanych w czasie kwalifikacji jest orzeczenie jednej z czterech kategorii zdolności do czynnej służby w wojsku. Są to:

Kategoria „A” – komisja orzeka o zdolności do czynnej służby wojskowej

Kategoria „B” – komisja orzeka o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej na czas 24 miesięcy

Kategoria „D” – komisja orzeka o niezdolności do służby wojskowej w czasie pokoju

Kategoria „E” – komisja orzeka o trwałej i całkowitej niezdolności do czynnej służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i mobilizacji oraz wojny. Zgodnie z przepisami, taka osoba nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Nie otrzymałem wezwania do kwalifikacji wojskowej – co to oznacza? 

Jak wyjaśniono w komunikacie - „nieotrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu — do Powiatowej Komisji Lekarskiej właściwej ze względu na adres stałego pobytu lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!