Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnej

Osoby, które wiążą swoją przyszłość z Siłami Zbrojnymi RP, mogą skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe lub tablety pod nazwą „Zostań Żołnierzem”. Program jest dostępny za darmo w sklepie Google Play oraz AppStore. Został stworzony przez podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej oraz informatyków Wojska Polskiego pracujących w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnej
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 maja 2021

Aplikacja dla kandydatów na żołnierzy

Do tej pory dużą popularnością cieszył się portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl, z którego od września 2020 roku do tej pory skorzystało ponad 22 tys. kandydatów. Teraz równolegle z nim będzie działała aplikacja, która pozwoli na szybką formę kontaktu dla osób, które chciałyby wstąpić w szeregi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Niezależnie czy skorzystamy z portalu rekrutacyjnego, czy z nowej aplikacji, mamy szansę na szybsze otrzymanie karty powołania na szkolenie podstawowe. Dotyczy ono wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej.

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?Mikołaj Frączak

Jak zostać żołnierzem?

Osoby korzystające z aplikacji lub portalu, muszą założyć indywidualne konto, oraz przesłać niezbędne dane, o które poprosi system. W ciągu dwóch tygodni od momentu złożenia wniosku do kandydata zostanie przesłana informacja z terminem rozmowy kwalifikacyjnej, spotkania z psychologiem oraz badań lekarskich.

Jeżeli ta część rekrutacji przejdzie pozytywnie, procedura zakończy się wręczeniem jeszcze tego samego dnia karty powołania na szkolenie podstawowe, nazywane również służbą przygotowawczą, która zgodnie z harmonogramem trwa maksymalnie 30 dni.

Aplikacja jest także cennym zbiorem danych o Wojsku Polskim, które mogą zaspokoić ciekawość kandydatów do służby w mundurze.

Uproszczony proces rekrutacji do wojska

Zarówno aplikacja, portal rekrutacyjny, jak i platforma ePUAP są elektronicznymi formami aplikowania do armii, które wpisały się w trwającą od września 2020 roku reformę procesu rekrutacji.

Wśród najważniejszych celów jest skrócenie oraz uproszczenie całej procedury. W kraju istnieją także Wojskowe Centra Rekrutacji, w których istnieje możliwość załatwienia wszystkich niezbędnych formalności w ciągu jednego dnia. To znaczne ułatwienie m.in. dla tych kandydatów, którzy muszą przejechać wiele kilometrów, by aplikować do służby w Siłach Zbrojnych RPO.

Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!Mikołaj Frączak

Krótsza służba przygotowawcza do wojska

Jeszcze niedawno dopełnienie wszelkich formalności związane z wstąpieniem do armii, wliczając w to służbę przygotowawczą, zajmowało około 190 dni. Obecne rozwiązania wprowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej mają skrócić cały proces do maksymalnie 50 dni, czyli około 1,5 miesiąca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!