Czym są spółki SIM? Czy dzięki nim powstaną nowe mieszkania?

Rośnie zainteresowanie Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi. Kolejna spółka tego typu powstała w ramach współpracy siedmiu gmin z trzech województw – świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego – stąd nazwa SIM SMS. Czym są spółki SIM? Czy dzięki nim powstaną nowe mieszkania? 

Czym są spółki SIM? Czy dzięki nim powstaną nowe mieszkania?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 maja 2021

Co to jest spółka SIM?

Jak wyjaśniono na stronie internetowej ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, rozwinięcie skrótu SIM oznacza w tym wypadku Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, czyli spółkę, której podstawowym celem jest zaangażowanie w budownictwo społeczne. W ramach jej działań mają powstać mieszkania, charakteryzujące się tzw. umiarkowanym czynszem. Lokale wybudowane przez SIM, będą przeznaczone pod wynajem dla osób, które będą spełniały określone kryteria dochodowe, oraz nieposiadających żadnego tytułu prawnego do innych mieszkań na terenie danej miejscowości.

Samorządy zawiązujące spółki SIM mogą liczyć m.in. na bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, wynoszące maksymalnie 3 mln złotych na spółkę lub 1/10 wartości inwestycji, jaką prowadzi już stworzona spółka SIM. Innym rodzajem wsparcia jest kredyt na preferencyjnych warunkach, jaki będzie udzielał SIM-om Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

Przykład Spółki SIM

Jednym z przykładów spółki SIM może być inicjatywa SIM SMS, która została nawiązana przy współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości między siedmioma gminami: Zawiercia (Śląskie), Klucz (Małopolskie), Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza (Świętokrzyskie). W podpisaniu umowy, dotyczącej jej zawarcia brał udział w drugim tygodniu maja 2021 wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

„Strona rządowa, reprezentowana przez Krajowy Zasób Nieruchomości, oraz samorządy — ściśle ze sobą współpracując — tworzą spółki, właśnie SIM-y, które mają budować mieszkania do stabilnego długoletniego wynajmu z możliwością dojścia do własności, na które stać będzie mniej zamożnych Polaków” – powiedział podczas wizyty w Jędrzejowie Jarosław Gowin.

Prawie 90% kart płatniczych to karty zbliżeniowePrawie 90% kart płatniczych to karty zbliżenioweMartyna Kowalska

Przykładowe inwestycje spółek SIM

Jak poinformowano w komunikacie ministerstwa rozwoju, KZN wniesie aportem grunty o powierzchni 1,5 ha zlokalizowane w Zawierciu. W tym miejscu ma powstać 145 lokali mieszkalnych. Będzie to największa inwestycja SIM SMS. W pozostałych sześciu gminach łącznie powstanie 350 nowych mieszkań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!