Prawie 90% kart płatniczych to karty zbliżeniowe

87,8% wyniósł na koniec 2020 roku udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych w Polsce – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Ubiegły rok polski sektor bankowy zakończył liczbą 43,67 mln kart płatniczych. W ostatnim kwartale ub.r. wskaźnik ten wzrósł o 0,9%.

Prawie 90% kart płatniczych to karty zbliżeniowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 maja 2021

Ile kart zbliżeniowych jest w Polsce?

Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego na koniec 2020 roku aktywnych było 38,4 mln kart zbliżeniowych. To oznacza, że ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych zbliża się do poziomu 90% (87,8%). Tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku ich liczba wzrosła nominalnie o blisko pół miliona sztuk (497 tys.).

Nawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnychNawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnychAnna Malinowska

Udział kart debetowych wśród kart płatniczych w Polsce

Jak zauważa w raporcie NBP, najpopularniejszą kategorią kart nad Wisłą są w dalszym ciągu karty debetowe, które stanowią 81,9% całkowitego udziału. Ich całkowita liczba to prawie 36 mln. |Na drugim miejscu znajdują się karty kredytowe. Więcej, niż co dziesiąta karta używana w Polsce należy właśnie do tej kategorii (12,4%). Nominalnie ich liczba wynosi prawie 5,5 mln sztuk.

Co ciekawe liczba kart kredytowych w Polsce maleje. W ostatnim kwartale 2020 roku ich całkowita liczba spadła o 60 tys. szt., co wynosi ok. 1%.

Jak często używamy kart płatniczych?

Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez karty płatniczej i wykonują po kilka lub nawet kilkanaście transakcji każdego dnia. Niemniej, uśredniając dane dotyczące wszystkich kart płatniczych wydanych w Polsce, można dość do wniosku, że spora ich część zalega na dnie szuflady lub w rzadko używanej kieszonce portfela.

Średnia ilość transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w czwartym kwartale z użyciem karty płatniczej wyniosła 39 razy. To mniej niż w III kwartale, kiedy wskaźnik ten wyniósł 43.

Średnia wartość transakcji dokonanej w IV kwartale 2020 roku kartą płatniczą wyniosła 126 złotych, podczas gdy we wcześniejszym okresie wynosiła 117 zł. Nieco mniej wynoszą średnie wartości dla transakcji zbliżeniowych, które w omawianym okresie wyniosły 61,50 zł (wzrost o 4,50 zł kwartał do kwartału).

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

Ile terminali w Polsce do płatności kartą?

Według stanu na 31 grudnia 2020 roku w Polsce działało 1.027.490  terminale POS. To oznacza, że w czwartym kwartale przekroczony został próg miliona tego typu urządzeń (wzrost o 34,5 tys. szt. w ciągu kwartału). W ocenie NBP potwierdza to dynamiczny rozwój kart płatniczych w naszym kraju.

Ile bankomatów jest w Polsce?

Według danych NBP rok 2020 zamknęliśmy liczbą 21.829 bankomatów. W ostatnim kwartale ub.r. ich liczba spadła o 125 sztuk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!