Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnego

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt reformy prawa rodzinnego – informuje resort. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. alimenty natychmiastowe. Czym są alimenty natychmiastowe? Sprawdziliśmy.

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 maja 2021

Prawo rodzinne a alimenty

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić rozwiązania, których efektem będzie przyspieszenie procedury przyznawania alimentów. Konieczna będzie tutaj nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W ocenie resortu chodzi o „przełom w sytuacji dziecka” oraz zapobieganie powstawania „dziury czasowej” – czyli okresu, w którym następuje przerwa w ściągalności środków na utrzymanie dziecka.

Czym są spółki SIM? Czy dzięki nim powstaną nowe mieszkania?Czym są spółki SIM? Czy dzięki nim powstaną nowe mieszkania?Martyna Kowalska

Czym są alimenty natychmiastowe?

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa sprawiedliwości nakazowe postępowanie alimentacyjne przyznające alimenty natychmiastowe na rzecz dziecka, ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni. To spora zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie sprawy tego typu potrafią ciągnąć się przez długie miesiące.

Wprowadzenie tej zmiany ma się odbyć m.in. poprzez uproszczenie obowiązkowych formalności. Według projektu nowych rozwiązań, osoby ubiegające się o alimenty będą składać pozew na dostępnym w sieci, przygotowanym wcześniej formularzu, który będzie łatwy do wypełnienia. Pozwoli to m.in. na ograniczenie kosztów związanych m.in. z pomocą adwokata.

Jedynym dokumentem dołączanym do pozwu ma być akt urodzenia dziecka. Żadne inne dokumenty lub dowody nie będą wymagane.

Ile wyniosą alimenty natychmiastowe?

Zgodnie z projektem nowych rozwiązań prawnych, wysokość alimentów będzie uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz liczby dzieci w danej rodzinie. W ten sposób ma być możliwe precyzyjne ustalenie wysokości tych świadczeń. W przypadku jednego dziecka stawka alimentów natychmiastowych ma wynosić 21% minimalnej pensji, czyli obecnie 588 zł. W przypadku dwójki – 19% (532 zł na każde dziecko), trójki – 17% (476 zł na dziecko) a czwórki – 15% (420 zł na dziecko).  W przypadku pięciorga lub większej liczby dzieci mowa o 13-procentowej stawce (364 zł na dziecko). (Podane stawki wg aktualnej wysokości pensji minimalnej).

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że samo uzyskanie alimentów natychmiastowych nie będzie przeszkodą w ubieganiu się w przyszłości wyższej kwoty comiesięcznych zobowiązań na utrzymanie dziecka, zasądzanych na podstawie obecnie obowiązującego prawa. „Intencją wprowadzenia nowych alimentów natychmiastowych jest to, by samotni rodzice w prosty i szybki sposób mogli otrzymać pieniądze. Zachowana zostanie możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty” –wyjaśniono w komunikacie resortu.

Pierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachPierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachAnna Malinowska

Kiedy wygaśnięcie alimentów?

Projekt autorstwa resortu sprawiedliwości zakłada, że alimenty na dziecko, za wyjątkiem posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, będą wygasały z chwilą ukończenia przez nie 25 lat. Tu jednak pojawia się ważna uwaga. W przypadku wyjątkowych okoliczności, które utrudniają dziecku samodzielne utrzymanie, sąd może przedłużyć obowiązek alimentacyjny na wniosek osoby uprawnionej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!