Nawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnych

Zaproszenia do udziału w zdalnej lekcji  dla kilkudziesięciu osób, zakłócanie przebiegu zajęć wulgaryzmami i muzyką oraz obrażanie nauczyciela. W ten sposób zdezorganizowano nauczanie na odległość podczas lekcji chemii w ósmej klasie jednej ze szkół na Śląsku. Głupim żartem zajęła się policja. Sprawca może za niego zapłacić nawet 3000 złotych kary.

Nawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 maja 2021

Konsekwencje żartów na zdalnych lekcjach

Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało na naprawdę niemądry żart uczniów jednej z ósmych klas, których najwyraźniej znudziła zdalna forma zajęć lekcyjnych.

Przeświadczenie o anonimowości w sieci, oraz dostęp do różnych funkcji internetowych komunikatorów, wydawały się idealnymi okolicznościami, do wprowadzenia zamieszania na lekcji, które skutecznie dezorganizowało zajęcia. Sprawa nie skończyła się jednak na wyłącznie „szkolnych konsekwencjach”. Zakłócaniem przebiegu lekcji zajęła się policja.

PILNE! Od 15 maja brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzuPILNE! Od 15 maja brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzuMartyna KowalskaKara za zakłócanie zdalnych lekcji

Jak informuje policja, wszystko zaczęło się od linku, za którego pośrednictwem uczniowie zaprosili na lekcje chemii w klasie ósmej kilkadziesiąt osób. Nie chodziło im jednak o popularyzację tej dziedziny nauki. Jak relacjonują policjanci, którzy zajęli się sprawą, głównym celem była „dobra zabawa” oraz dezorganizacja zajęć prowadzonych według planu przez nauczyciela.

Jak podkreślają stróżowie prawa, osoby biorące udział w rozsyłaniu linku raczej nie zdawały sobie sprawy z konsekwencji takiego pomysłu.

Utrudnianie lekcji zdalnych – konsekwencje prawne

Sprawa feralnej lekcji trafiła do wydziału wykroczeń pszczyńskiej policji. Zawiadomienie dotyczyło świadomego utrudniania zajęć szkolnych prowadzonych przez internet. Funkcjonariusze przeprowadzili niezbędne czynności oraz przesłuchali świadków nieodpowiedzialnej „zabawy”.

Sprawcą okazał się 17-latek z powiatu pszczyńskiego (Śląskie). Jego „udział” w zajęciach sprowadzał się do wulgarnego słownictwa, obrażania nauczyciela oraz puszczania muzyki, która skutecznie utrudniała przebieg lekcji. Teraz uczestnik zajęć stanie przed sądem, który zdecyduje o wymiarze kary. Według policji, jego postępowanie można zakwalifikować jako wykroczenie zagrożone grzywną do 3 tysięcy złotych.

Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Michał Górecki

Czy istnieje anonimowość w sieci?

„Nowoczesne technologie z jednej strony bardzo ułatwiają nam życie, lecz z drugiej powodują, że korzystając ze zdobyczy techniki, pozostawiamy wiele cyfrowych śladów. Pamiętajmy, że nikt w sieci nie jest anonimowy, a to, co raz umieścimy, zostanie tam na bardzo długo” – podsumowuje to zdarzenie policja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!