Nowe niebezpieczne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod NBP

Narodowy Bank Polski przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod bank centralny i podejmują w ten sposób próby przejęcia kontroli nad rachunkami osób fizycznych. Przestępcy podający się za pracowników NBP informują, że prowadzą giełdę kryptowalut, zapewniając o możliwościach szybkiego zysku.

Nowe niebezpieczne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod NBP
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2021

Oszuści podszywają się pod NBP

Jak zaznacza w swoim ostrzeżeniu bank centralny — „to właśnie dzięki wzmiance o NBP, instytucji cieszącej się autorytetem, oferta może wydawać się bezpieczną i godną zaufania, dającą możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim czasie. W rzeczywistości służy wyłudzeniu danych i kradzieży pieniędzy” – ostrzega Narodowy Bank Polski. Dodaje, że do prób oszustw miało dochodzić w „ostatnich dniach”.

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoAlimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoMikołaj Frączak

Jak rozpoznać oszustwo na kryptowaluty?

NBP wyjaśnia, że oszuści najpierw zachęcają do rejestracji na stronie fikcyjnej giełdy kryptowalut. Potem kontaktują się z użytkownikiem i proponują udzielenie technicznego wsparcia w weryfikacji danych niezbędnych do korzystania z „usługi”.

Potem scenariusz wygląda podobnie do wielu podobnych oszustw. Przestępcy namawiają do instalacji oprogramowania tzw. zdalnego pulpitu, które umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem lub smartfonem. To najprostsza droga do przekazania oszustom dostępu nie tylko do urządzenia, ale także konta bankowego. Zdarza się, że złodzieje kradną środki niemal „na oczach” osoby poszkodowanej. Ich odzyskanie oraz namierzenie przestępców działających w sieci, bywa niestety bardzo trudne.

Szybki zysk – gdzie tkwi pułapka?

NBP przestrzega, przed łatwowiernym podejście do ofert gwarantujących szybkie i pokaźne zyski. Warto pamiętać, że Narodowy Bank Polski zgodnie ze swoją specyfiką nie zajmuje się obsługą klientów indywidualnych.

Co więcej, instytucja ta nie prowadzi żadnej giełdy kryptowalut, a także nie zajmuje się emisją tego typu instrumentów.

Nawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnychNawet 3000 złotych kary za… dezorganizację lekcji zdalnychAnna Malinowska

Wyłudzenia danych do kont bankowych

Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie zauważa, że prób przejmowania przez przestępców danych, które umożliwiają kradzież pieniędzy z rachunków bankowych, jest w ostatnim czasie coraz więcej. Dla uwiarygodnienia swojego działania oszuści podszywają się pod instytucje finansowe, które cieszą się zaufaniem społecznym. W tym wypadku jest to NBP.

Bank centralny przestrzega również przed nieco innymi, ale równie groźnymi „przekrętami nigeryjskimi”, które polegają na socjotechnicznej grze prowadzącej do niekorzystnego rozdysponowania własnym majątkiem np. na pomoc prawną, odebranie spadku czy wygranej w loterii.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.