Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021

Jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego to obowiązek każdego kierowcy i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Zdarza się jednak, że czasem niewielkie przekroczenie prędkości odnotowane przez policyjny radar, wiąże się z mandatem oraz utratą punktów karnych. Choćby dlatego pytanie „gdzie najczęściej stoją z radarem”, jest często zadawane przez polskich kierowców. Odpowiedź na nie przynosi najnowszy raport twórców Yanosika – popularnej aplikacji, w której kierowcy informują się wzajemnie m.in. o zagrożeniach i kontrolach drogowych.

Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2021

TOP10 dróg z kontrolami prędkości

Podróżując po Polsce, wielu kierowców ma zapisanych w głowie kilka miejsc, gdzie jest duże prawdopodobieństwo kontroli prędkości. Wielu z nas wie, za którym przystankiem czy na której zatoczce może czaić się patrol policji, wychwytujący radarem kierowców jadących z nadmierną prędkością.

Tu najczęściej stoi drogówka

Na podstawie zgłoszeń samych kierowców, twórcy popularnej aplikacji Yanosik stworzyli osobliwy ranking dróg krajowych z najczęściej spotykanymi patrolami drogówki. Dla stworzenia rankingu przebadano dane od stycznia do kwietnia 2021 roku w dni weekendowe tj. w piątki, soboty oraz niedziele.

Liderami listy są dwie krótkie drogi krajowe – licząca 66 kmtrasa nr 80 Pawłówek-Lubicz w okolicach Bydgoszczy w Kujawsko-Pomorskiem, oraz zdecydowanie krótsza, bo licząca ok. 6 km droga nr 97 Terliczka – Rzeszów. W obu przypadkach w analizowanym okresie odnotowano 14,1 kontroli na kilometr. 

Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się droga nr 47, czyli fragment tzw. „Zakopianki” Rabka-Zdój – Zakopane gdzie  zanotowano 11,3 kontroli na kilometr.

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKUPrzeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKUMartyna Kowalska

Drogi krajowe z częstymi kontrolami prędkości

Za podium znalazła się DK17 Warszawa – Hrebenne 10,1 kontroli na kilometr, oraz przecinająca Pomorze i Pomorze Zachodnie krajowa „szóstka” z 10 kontrolami na kilometr.

Nieco mniej kontroli, zanotowano na śląskiej trasie nr 86 (9,1 kontroli na km), oraz na położonej nieopodal drodze nr 81 (8,9 kontroli na km). Drogówkę często spotkamy także na DK10 prowadzącej od Płońska na Mazowszu do granicy z Niemcami w okolicach Szczecina (8,2 kontroli na km).  Inną ulubioną trasą policjantów jest droga nr 67 Lipno – Włocławek (7,9 kontroli na km).

TOP10 tego rankingu zamykają DK84 Sanok – Krościenko (7,5 kontroli na km) oraz przebiegająca w całości przez Gdańsk DK89 (6,8 kontroli na km).

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Odcinki dróg z najczęstszymi kontrolami

O ile wcześniejszy ranking dotyczy dróg krajowych na całym ich przebiegu, bardzo interesująco wygląda ranking pojedynczych i krótkich odcinków, które szczególnie często sprawdzają funkcjonariusze drogówki.

Według Yanosika — Najbardziej »obleganym« odcinkiem okazał się fragment drogi 79 w Chorzowie. Zaraz za nim znalazła się krajowa siódemka w Warszawie, dziewiętnastka w Rzeszowie i dziewiątka w gminie Recz. W pierwszej 10. uplasowały się również odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski” – napisano w raporcie.

Kontrole prędkości – ranking województw

Ciekawie wyglądają także statystyki dotyczące województw. Jak się okazuje, pod tym względem region regionowi nie jest równy.

Największy współczynnik kontroli drogowych na kilometr w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku odnotowano w Małopolsce – 10,8. Na drugim miejscu znalazło się Podkarpacie – 10, oraz Zachodniopomorskie 8,9. Na przeciwnym biegunie tego rankingu znalazły się woj. warmińsko-mazurskie i dolnośląskie ze wskaźnikiem 5,7; woj. lubuskie 5,4 oraz woj. opolskie 5,1 gdzie statystycznie zanotowano najmniej kontroli prędkości przeprowadzanych przez patrole drogówki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!