Zgłosił się na komendę po zagubiony telefon, mimo że był… poszukiwany

Zgubienie telefonu, to spora strata. Nie tylko ze względu na jego wartość, ale także dane, pliki czy zdjęcia, które są zapisane w jego pamięci. Z pewnością dla 39-latka ze Skarżyska-Kamiennej, był to szczególnie wartościowy przedmiot, skoro zgłosił się po jego odbiór na komendę, mimo że sam był... poszukiwany. Urządzenie będzie mógł włączyć dopiero za 2,5 roku.

Zgłosił się na komendę po zagubiony telefon, mimo że był… poszukiwany
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 maja 2021

Odbiór zgubionego telefonu na policji

Dla wielu osób informacja o znalezieniu zagubionego telefonu często oznacza koniec zmartwienia i kłopotu. W tym jednak przypadku było dokładnie na odwrót. Trudno powiedzieć, na co liczył mężczyzna, który kilka dni temu zgłosił się do Powiatowej Komendy Policji w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) chcąc odebrać odnaleziony przez kogoś telefon. Mężczyzna figurował bowiem na liście osób poszukiwanych przez stróżów prawa.

Kto może odebrać zgubioną rzecz na policji?

Podejrzenia policjantów wzbudziły dziwne „podchody” skarżyszczanina, który, zanim sam zgłosił się po zgubę, przysyłał na komendę inne „upoważnione” przez niego osoby. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić personalia właściciela urządzenia. Szybko okazało się, że mężczyzna ma na sumieniu oszustwo i powinien trafić za kratki na 2,5 roku.

W ten sposób mężczyzna długo nie nacieszył się odnalezioną zgubą. Telefon znów musiał trafić do policyjnego depozytu, a jego właściciel do aresztu. Wiele wskazuje na to, że po raz kolejny PIN do swojego urządzenia wpisze dopiero za dwa i pół roku, kiedy zgodnie z zasądzonym wyrokiem, będzie mógł opuścić areszt.

Jak znaleźć zgubiony telefon?

Obecnie wielu producentów telefonów umożliwia skorzystanie z usługi „znajdź urządzenie”. Można wyszukać także aplikacje, które w sytuacji awaryjnej pomogą zlokalizować zgubiony smartfon, lub wskazać z pewną dokładnością miejsce, w którym po raz ostatni zalogował się on do sieci (np. przed rozładowaniem baterii).


W wielu jednak sytuacjach nawet tak zaawansowane narzędzie nie wystarcza. Warto posiadać dokumenty telefonu np. z zapisanym numerem IMEI. Wówczas, gdy ktoś znajdzie należący do nas sprzęt i przekaże np. policji, będzie można udowodnić, że dany telefon należy do nas. Stratę telefonu można zgłosić także do operatora. W przypadku kradzieży istnieje opcja skutecznej blokady takiego urządzenia, przez co stanie się ono bezużyteczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!