Używanie klimatyzacji w samochodzie na postoju może skończyć się mandatem!

Chcesz wyruszyć w wakacyjną podróż z dziećmi, które źle znoszą wysokie temperatury we wnętrzu auta? Najczęściej decydujesz się na schłodzenie jego wnętrza przed wyjazdem. Okazuje się, że używanie klimatyzacji w samochodzie na postoju może skończyć się mandatem. W najgorszym wypadku możemy zapłacić 300 złotych.

Używanie klimatyzacji w samochodzie na postoju może skończyć się mandatem!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 czerwca 2021

Schładzanie wnętrza auta

Kodeks drogowy nie podchodzi ze zrozumieniem do sytuacji, w której przed podróżą w upalny dzień, wspomożemy się klimatyzacją, która jeszcze na parkingu obniży temperaturę wnętrza pojazdu do akceptowalnych poziomów. 

Problem leży nie w samej klimatyzacji, ale silniku, który musi być odpalony, by szybko schłodzić kabinę. Niestety, przepisy te dotyczą nie tylko osób, parkujących w ogólnodostępnym miejscu np. przed blokiem, ale także na własnym podwórku.

Od 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszychOd 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszychMarek Klapa

Schładzanie auta przed podróżą a prawo

Policjant, który przyłapie nas na takim działaniu, może wziąć pod uwagę dwa przepisy zawarte w artykule 60 ust. 2. Prawa o ruchu drogowym. Po pierwsze, nie można się oddalać od samochodu, gdy silnik jest włączony, pod drugie zaś, wykroczeniem będzie pozostawienie pracującego silnika na postoju w terenie zabudowanym przez czas dłuższy niż jedną minutę. Wyjątkami od tej zasady są jedynie takie pojazdy jak śmieciarka, dźwig, koparka, radiowóz, czy wóz straży pożarnej. 

Dlaczego nie można pozostawić włączonego silnika na postoju?

W tym wypadku zamysłem prawodawcy była przede wszystkim ochrona środowiska przed emisją spalin. Drugą przesłanką jest ograniczenie hałasu, jaki generowany jest przez silnik spalinowy, szczególnie na wolnych obrotach. 

Co do kwestii zakazu oddalania się od auta z włączonym silnikiem, sprawa wydaje się jasna – chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem. 

Co ciekawe, dokładnie te same przepisy mają zastosowanie w mroźne poranki, kiedy wielu kierowców, w taki sam sposób, chce zagrzać wnętrze auta, nie czekając, aż stanie się to dopiero w czasie jazdy. 

Schładzanie samochodu na postoju – jaki mandat?

Jeżeli funkcjonariusz drogówki przyłapie nas na chłodzeniu auta na postoju przy włączonym silniku zapłacimy nawet 100 złotych mandatu. Stanie się tak pod warunkiem, że znajdujemy się na terenie zabudowanym. To jednak dopiero początek, bo jeśli policjant stwierdzi, że nasze auto generuje nadmierny hałas i emisję spalin, kara wzrośnie do 300 złotych. Dotyczy to także terenów podmiejskich czy leśnych parkingów.

Z kolei pozostawienie włączonego silnika w pojeździe, od którego się oddaliliśmy, wiąże się z mandatem w wysokości 50 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!