Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!

Robisz zakupy poza UE? W takim razie uważaj na oszustów – ostrzega Poczta Polska, która od 1 lipca 2021 roku przejmuje obsługę celną przesyłek pochodzących spoza Wspólnoty Europejskiej. Jak się okazuje, tę sytuację wykorzystują przestępcy do prowadzenia groźnych akcji phishingowych.

Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2021

Phishing a zakupy za granicą


Jak wyjaśnia Poczta Polska, jej ostrzeżenie ma związek z działaniami przestępców, którzy wykorzystują zmianę przepisów do wprowadzenia w błąd konsumentów, robiących zakupy poza Unią Europejską. Akcje te polegają na kierowaniu do użytkowników prywatnych zawirusowanych wiadomości zawierających prośbę o uzupełnienie dokumentacji celnej dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych. Spełnienie prośby grozi utratą osobistych danych lub pieniędzy. Poczta Polska prosi o rozwagę i zgłaszanie powyższych incydentów” – napisano w komunikacie pocztowców. 


Przestępcy wykorzystują pakiet VAT dla e-commerce


Według Poczty Polskiej przestępcy wykorzystują wdrażany przez Unię Europejską tzw. pakiet VAT dla e-commerce. Doskonale zdają sobie sprawę, że nowe regulacje w tej dziedzinie są nowością dla konsumentów i wysyłają fałszywe maile, by wyłudzić dane lub przemycić w pozornie oficjalnej wiadomości załącznik zawierający wirusa, lub link prowadzący na niebezpieczne strony. 

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąAnna Malinowska


Jak chronić się przed oszustwami w internecie?


Do każdej wiadomości powinniśmy podchodzić zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania. Szczególnie jeśli nadawca prosi nas o wrażliwe dane albo w mniej, lub bardziej nachalny sposób zachęca do ściągnięcia załącznika do wiadomości. Pod żadnym pozorem nie należy podawać danych dotyczących naszego konta bankowego, karty płatniczej, czy kredytowej. 


Fałszywa wiadomość od poczty


Jeżeli otrzymamy podejrzaną wiadomość, której nadawcą rzekomo jest Poczta Polska, koniecznie należy zgłosić taki incydent na jeden z dwóch adresów mailowych [email protected] lub [email protected] . Prosimy także o przesłanie podejrzanej wiadomość jako załącznik, a nie poprzez »przekaż dalej«, gdyż utrudnia to analizę e-maila i opóźnia ustalenie sprawcy” – napisano w komunikacie Poczty Polskiej. 


Poczta Polska a cło


Od 1 lipca Poczta Polska przejmuje obsługę celną przesyłek, które pochodzą spoza terytorium Unii Europejskiej, czyli np. z Chińskiej Republiki Ludowej.

W ten sposób instytucja stanie się podmiotem dokonującym zgłoszeń celnych pełniąc funkcję tzw. „przedstawiciela pośredniego”. Oznacza to, że Poczta Polska może dokonać zgłoszenia celnego za konsumenta, który dokonał zakupów w jednym z azjatyckich sklepów działających w internecie. 


Nowe przepisy mają wpłynąć na ograniczenie zjawiska nierównej konkurencji, która uderza w wielu europejskich producentów. Ma to uszczelnić system poboru opłat celnych oraz płacenia podatku od towarów i usług VAT. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!