Masz stary wodomierz? Możesz przepłacać za wodę

Wodomierz jest zwykle ukryty gdzieś w schowku pod wanną, za płytkami lub w innym nierzucającym się w oczy miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że to od wskazań tego urządzenia zależy, czy płacimy za rzeczywiście wykorzystaną wodę. Leciwe urządzenia mogą się zużyć lub zepsuć, więc jeśli masz stary wodomierz, sprawdź, czy nie przepłacasz. 

Masz stary wodomierz? Możesz przepłacać za wodę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 czerwca 2021

Różne odczyty wodomierzy?

W budynkach wielorodzinnych stosowane jest podwójne opomiarowanie poprzez zainstalowanie tzw. wodomierza głównego, np. w piwnicy, oraz wodomierzy indywidualnych w poszczególnych lokalach. Co ciekawe, dość często zdarza się, że suma wskazań urządzeń pomiarowych w poszczególnych mieszkaniach nie zawsze jest zgodna z odczytem dla całego budynku. 

Wskazania wodomierza głównego, a wodomierza w lokalu

Zarządcy nieruchomości zdają sobie sprawę z takich sytuacji. Co więcej, przyjmują za przepisami, że różnica w okolicach plus minus 10 procent mieści się w „odchyleniach” uznawanych za normę. Jeśli są większe, pojawia się problem z rozliczeniem. Kto zapłaci za ponadmiarową różnicę? To już zależy od regulaminu wspólnoty czy spółdzielni. 

Nieraz, ostateczne rozstrzygnięcia są zaskarżane przez pojedynczych mieszkańców. Czasem winny zamieszania może być… jeden wodomierz w lokalu, który znacznie zaniżył lub zawyżył odczyt. Aby ustalić który, konieczna jest żmudna kontrola wszystkich wodomierzy, a to w dużych blokach czy wieżowcach może być bardzo karkołomnym i czasochłonnym zadaniem. 

Jak zmienić zarządcę nieruchomości?Jak zmienić zarządcę nieruchomości?Mikołaj Frączak


Przyczyny różnic w odczytach wodomierzy


Zdarza się, że różnica między odczytem wodomierza głównego a sumą wodomierzy w lokalach nie jest spowodowana awarią samych urządzeń pomiarowych. Czasem winna może być nieszczelna instalacja, która odpowiada za ubytek wody. Zdarza się, że jest to pierwszy sygnał wskazujący na konieczność przeprowadzenia kosztownych remontów w danej klatce, czy bloku. 

Jak sprawdzić, czy nie przepłacam za wodę?

Patent na sprawdzenie właściwych wskazań wodomierza w lokalu jest banalnie prosty. Wystarczy odmierzyć pewną ilość wody w pojemniku lub miarce i sprawdzić odczyt na wodomierzu. Trudniej jest przeprowadzić taki eksperyment na wodomierzu głównym. Wówczas najlepiej poprosić działające w naszym mieście lub gminie przedsiębiorstwo wodociągowe o sprawdzenie, czy wodomierz główny działa prawidłowo. Za taką usługę płacimy tylko wtedy, gdy nasze podejrzenia co do złego działania wodomierza okażą się bezpodstawne. Jeśli jednak licznik wody będzie działał nieprawidłowo, wówczas kontrola ekspertów będzie zupełnie darmowa. 


Popsuty wodomierz – co z rachunkiem?

Jeśli okaże się, że wodomierz główny uległ awarii, ilość zużytej wody należy ustalić na podstawie średniego zużycia odnotowanego w ciągu trzech miesięcy przed stwierdzeniem usterki urządzenia. 

Kiedy wymienić wodomierz?

Według przepisów, kontrole wodomierzy powinny odbywać się w odstępach pięcioletnich. Jeśli nie będzie stwierdzonych przekłamań, urządzenie może być zalegalizowane za kilkadziesiąt złotych. 

Wiele osób decyduje się jednak na wymianę wodomierza co kilka lat, dla własnego bezpieczeństwa. W takim wypadku mówimy o kosztach rzędu kilkuset złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!