Uwaga! Cyberprzestępcy kradną przez… telefon

Po serii komunikatów na temat fałszywych maili i sms-ów, oszuści zaatakowali na zupełnie innym froncie. Resort finansów ostrzega – jest kolejny sposób przestępców na kradzież pieniędzy – przez telefon. Ze zgłoszeń wynika, że scenariusz ataków w ostanim czasie jest bardzo podobny.

Uwaga! Cyberprzestępcy kradną przez… telefon
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 czerwca 2021

Co to jest vishing?

W ostatnich miesiącach wiele instytucji w Polsce ostrzegało przed atakami phishingowymi, polegającymi na wyłudzaniu danych przez fałszywe linki i strony internetowe z formularzami, oraz smishing, czyli bardzo podobny mechanizm, jednak oparty na odpowiednio przygotowanych wiadomościach tekstowych SMS. 

Teraz oszuści wrócili do korzeni, stosując m.in. vishing, czyli oszukując przez telefon. O ile jednak „klasyczny” vishing polega na wyłudzaniu krytycznych danych np. do haseł kont bankowych, tym razem pomysł cyberprzestępców jest zgoła inny. I trzeba przyznać – bardzo przebiegły. 

Oszuści podają się za Ministerstwo Finansów

Oszuści, którzy uaktywnili się w ostatnim czasie, doskonale zdają sobie sprawę ze swojej socjotechnicznej przewagi, a ich działanie ma wywołać strach przed… potencjalną kradzieżą pieniędzy z konta. Swoją narracje uwiarygadniają, przedstawiając się jako pracownicy Ministerstwa Finansów. 

Telefon ws. nieautoryzowanej transakcji bankowej

Sprawa wydaje się poważna, skoro po informacjach o nowej metodzie oszustów zareagowało samo Ministerstwo Finansów. Resort opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przez takimi sytuacjami. 

Okazuje się, że pracownicy resortu finansów otrzymują zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu »nieautoryzowanej transakcji bankowej«”.  Informacja jest oczywiście fałszywa, jednak każdy, kto w nią uwierzy, może popaść w bardzo poważne kłopoty i stracić  sporo pieniędzy. Wystarczy, że wystraszony adresat takiego komunikatu postąpi według wskazań i… oddzwoni na podany numer.

Co to jest smishing?Co to jest smishing?Martyna Kowalska

Oszuści wykorzystują połączenia premium

Oszuści w czasie połączenia podają dane kontaktowe, powołując się za jeden z departamentów resortu finansów. Podane numery mogą jednak prowadzić do nawiązywania połączeń o podwyższonej płatności (tzw. numery premium). Dlatego ministerstwo apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w takich przypadkach.

Podejrzane numery telefonów

Wygląda na to, że przedstawiony sposób, jakim ostatnio posługują się przestępcy, jest zmodyfikowaną wersją oszustwa, które funkcjonuje już od kilku lat. Polega na wymuszeniu odpowiedzi na nieodebrane połączenie.

Cyberprzestępcy „puszczali sygnał” z numerów zarejestrowanych w Zachodniej Afryce, które do złudzenia przypominały swoją strukturą telefony z warszawskim lub płockim numerem kierunkowym. Z tą jednak różnicą, że zaczynały się od +22, a nie od +48 22. Osoby działające w pośpiechu często dawały się nabrać, a o swoim błędzie przekonywały się, otrzymując kilka tygodni później astronomiczne rachunki za telefon. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!