Jakość paliw w Polsce – wyniki kontroli
Jakość paliw w Polsce się poprawia. Potwierdzają to wyniki kontroli. Eksperci Inspekcji Handlowej zakwestionowali w 2020 roku 1,88% skontrolowanych próbek paliw na stacjach w Polsce i choć to nieco więcej niż rok wcześniej (1,86%), to jednak wyniki napawają optymizmem. Od kilku lat odsetek złego paliwa utrzymuje się poniżej poziomu 4%.
- Anna Malinowska
- /
- 22 czerwca 2021
Kontrole jakości paliw w Polsce
Inspekcja Handlowa regularnie sprawdza kilka rodzajów paliw płynnych występujących na polskim rynku. Są to benzyna, olej napędowy, gaz LPG oraz biopaliwa. Działania inspektorów najwyraźniej przynoszą spodziewany efekt. Od początku XXI wieku obserwujemy spadek liczby kwestionowanych próbek pobranych do badań. Spadek jest wręcz spektakularny.
Kiedy w 2003 roku rozpoczęto systematyczne kontrole jakości paliw, prawie 1/3 badanych próbek nie spełniała norm co miało wpływ m.in. na żywotność silników, dynamikę jazdy oraz szkody wyrządzane środowisku. 11 lat później w 2014 roku odsetek ten wynosił już 7%, a od 2016 roku nie przekracza wartości 4% kontrolowanych paliw. - W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego – komentuje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny.
Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Jan Wróblewski
Jak sprawdzana jest jakość paliw?
Jak informuje UOKiK sprawdzanie jakości paliw w Polsce odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kontrola losowo wybranych stacji, które odwiedzają specjaliści z regionalnych Inspekcji Handlowych.
Drugi zaś dotyczy tych miejsc sprzedaży paliw, na które skarżą się konsumenci, lub co do których zastrzeżenia mają organy ścigania. Na cenzurowanym są także ci przedsiębiorcy, u których wcześniejsze kontrole wykazały odchylenia od norm. Inspektorzy odwiedzają zarówno stacje jak również producentów, hurtowników czy magazyny paliw płynnych.
Jak tłumaczy urząd „Pomimo systematyczności działań kontrolnych, odsetek paliw niespełniających wymagań jakościowych corocznie kształtuje się na innych poziomach. Mają na to wpływ różne czynniki, np. liczba skontrolowanych przedsiębiorców oraz pobranych próbek a także zmieniające się wymagania jakościowe”.
Czy paliwo w Polsce spełnia normy?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował właśnie całościowe wyniki kontroli przeprowadzonych w 2020 roku. Łącznie pod lupę inspektorów trafiło 1491 próbek paliw ciekłych z czego 779 to benzyny a 712 – olej napędowy. Już wiadomo, że badań nie przeszło pozytywnie 28 paliw płynnych z czego 23 to olej napędowy a 5 to benzyny.
Gdzie jest najgorsze paliwo?
Wyniki kontroli paliw w Polsce pod względem geograficznym rozkładają się bardzo nierównomiernie. Podczas kontroli przeprowadzonych metodą losową najwięcej nieprawidłowości odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (6,25%), lubuskim (6,06%) oraz pomorskim (3,45%).
Druga metoda badań na podstawie skarg kierowców ujawniła słabe paliwa w regionach: opolskim (15,38%), warmińsko-mazurskim (10%) oraz na Pomorzu (9,09%).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.