Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w Polsce

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w Polsce już po raz trzeci została uruchomiona na stronie policji. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przez całe wakacje będzie nanosiło na bardzo dokładną mapę miejsca, w których doszło do śmiertelnych wypadków. Akcja ma uzmysłowić kierowcom, jak bardzo zgubna może być brawura, brak wyobraźni lub zwyczajnie — niezachowanie ostrożności.

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w Polsce
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 czerwca 2021

Mapa śmiertelnych wypadków

Po raz pierwszy mapa śmiertelnych wypadków na wakacje została uruchomiona w 2019 roku. To, co przeraża to fakt, że zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji zapełniła się ona niemal całkowicie czarnymi punktami. To pokazuje, jak wiele osób ginie na polskich drogach, szczególnie w wakacje, kiedy wydawać by się mogło, warunki do jazdy są zazwyczaj najlepsze. 

Jak znaleźć policyjną mapę wypadków?

Przez całe wakacje, miejsca śmiertelnych wypadków będą zaznaczane na mapie dostępnej w tym miejscu. W poprzednich latach akcja cieszyła się pozytywnym odbiorem społecznym, oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Od 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszychOd 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszychMarek Klapa


Gdzie szukać danych o wypadkach?

Na mapie wszystkie wypadki zostaną oznaczone czarnym kolorem. Te, które wydarzyły się w ciągu ostatniej doby, będą oznaczone czerwonymi punktami. Specjalne oznaczenie będzie umieszczane w miejscach zdarzeń, które skutkowały śmiercią poszkodowanego w ciągu trzydziestu dni od momentu wypadku. 

Obok każdego punktu będzie umieszczana dokładna liczba ofiar. W poprzednich latach, często zdarzało się, że w jednym wypadku ginęła więcej niż jedna osoba. Dodatkowo dane będą doprecyzowały rodzaj uczestnika ruchu drogowego (np. pieszy, rowerzysta, kierowca etc.). 

Czy drogi w Polsce są bezpieczne? 

Jak tłumaczy Komenda Główna Policji, interaktywna mapa aktualizowana na bieżąco, ma pokazać skalę tragedii,do jakich codziennie dochodzi na polskich drogach. 

Ważna jest tutaj refleksja oraz przyczynek do dyskusji na temat bezpieczeństwa każdego z nas. „Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze” – ostrzegają policjanci z drogówki. 

Mapa śmierci nie tylko w internecie

Oprócz strony internetowej „mapa śmierci”, dzięki partnerom policji będzie publikowana także na ponad 20 tys. ekranów znajdujących się w 553 miastach np. na dworcach, w ciągach komunikacyjnych, stacjach benzynowych, oraz w galeriach handlowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!