Jak przygotować smartfon dziecka na wakacyjny wyjazd

Smartfon to dziś jeden z podstawowych elementów wyprawki dziecka na obóz, czy kolonie. Warto jednak dobrze przygotować taki sprzęt oraz jego ustawienia, by nie narazić się na kosmiczne rachunki wynikające np. z roamingu, płatności za aplikacje czy streamingu.

Jak przygotować smartfon dziecka na wakacyjny wyjazd
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 czerwca 2021

Smartfon na koloniach – czy to konieczne?

Pokolenie obecnych 30-40 latków doskonale pamięta czasy, kiedy podczas kolonii czy obozów przed budkami telefonicznymi ustawiały się kolejki chętnych, którzy chcieli zadzwonić do rodziców. Dźwięk wrzucanych żetonów „A” oraz alarm ostatniego impulsu na karcie telefonicznej utrwalił się w pamięci i… przeszedł do historii. Dziś w erze telefonii komórkowej próżno szukać budek telefonicznych. Choćby z tego powodu, wręczenie dziecku telefonu na letni wyjazd wydaje się dziś nieuniknione. Chyba że regulamin obozu mówi inaczej. 

Usługi telefoniczne a osoba niepełnoletnia

Jak przypomina na swoim blogu Urząd Komunikacji Elektronicznej, należy pamiętać, że niezależnie od tego, ile lat ma nasza pociecha, to jego rodzice lub opiekunowie są stroną umowy w firmą telekomunikacyjną. Jest dokładnie tak jak z karuzelą w wesołym miasteczku – ty płacisz, dziecko korzysta. 

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych, argument, że z telefonu korzystała osoba niepełnoletnia, nie jest żadną obroną – nawet jeśli jakieś drogie usługi włączyła nie w pełni świadoma konsekwencji lub z powodu niefortunnej pomyłki.

Nomofobia, czyli uzależnienie od telefonuNomofobia, czyli uzależnienie od telefonuMikołaj Frączak

 

Co to jest direct billing?

Direct billing polega na dołączaniu do comiesięcznego rachunku kosztów usług, subskrypcji, usług VOD, czy streamingu.To bardzo wygodne, ale też niebezpieczne rozwiązanie, szczególnie jeśli usługa jest dostępna na telefonie dziecka. Jedno kliknięcie może spowodować pojawienie się na rachunku niespodziewanych kosztów. 

Warto sprawdzić, czy tego typu opcja płatności znajduje się wśród usług dostępnych z poziomu telefonu dziecka. Często, bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest ograniczenie możliwości korzystania z tego typu mechanizmów lub całkowite wyłączenie takiej opcji. Nigdy nie wiemy, czy na koloniach nie włączy z nudów jakiegoś płatnego serwisu lub nie zrobią tego w ramach żartów koledzy z obozu. Warto zakładać różne scenariusze. 

Co oznacza termin „zakupy w aplikacji”?

Dziś kupić możemy wszystko. Czołg, samolot, a może złote felgi do sportowego coupe? Wszystko jest dostępne w świecie wirtualnym. Często aby urozmaicić rozgrywkę w ulubionej grze, można dokupić do niej dowolny, całkowicie wirtualny gadżet, który może kosztować kilkadziesiąt, a czasem… kilkaset złotych. 

Dla firm produkujących takie gry to sposób na niemałe przychody. Młode pokolenie inaczej podchodzi do zakupu „dóbr” i często podejmuje decyzje impulsywnie, pod wpływem emocji. Dlatego warto przejrzeć gry, jakie znajdują się na telefonie dziecka, lub porozmawiać z pociechą na temat odpowiedzialnego (także ekonomicznie) korzystania z dobrodziejstw techniki. 

Koszty roamingu w telefonie dziecka

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli wysyłamy dziecko na zagraniczny obóz. Wówczas, poważną pozycją kosztową może być roaming np. danych. Warto porozmawiać z dzieckiem na temat korzystania z usług za granicą. Co prawda na terenie UE nie są one tak drogie jak jeszcze 5, czy 10 lat temu, jednak nadal mogą oznaczać poważną pozycję kosztową.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z blokady po przekroczeniu pewnej kwoty na rachunku. O tych i innych opcjach zabezpieczenia się przed wysokimi rachunkami, można porozmawiać np. z biurem obsługi klienta. 

Telefon pre-paid na wakacje dziecka

Wielu rodziców, jeśli już decyduje się na wręczenie telefonu swemu dziecku, jadącemu na kolonie, wybiera ofertę przedpłaconą. Dzięki temu, ma większą kontrolę nad wydatkami. Zawsze można także podładować to konto z pozycji swojego telefonu lub aplikacji operatora. 

Innym radykalnym, ale często uzasadnionym rozwiązaniem, jest całkowita blokada usług premium oraz direct billing na karcie SIM oddanej do dyspozycji naszej pociechy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!