Awaria na początek działania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków już jest. 1 lipca ruszyła bowiem Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Niestety jest też awaria. Osoby, które chciałyby jak najszybciej wywiązać się z nowego obowiązku informacyjnego nie mogą wypełnić deklaracji.  W zamian za to, zobaczą komunikat„Za utrudnienia bardzo przepraszamy”. 

Awaria na początek działania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lipca 2021

Nie działa Centralna Ewidnecja Emisyjności Budynków?

Nie wygląda to dobrze. Osoby, które chciałyby spełnić swój nowy, bo funkcjonujący od 1 lipca obowiązek ustawowy i złożyć deklarację na temat źródeł ogrzewania budynków muszą jeszcze trochę poczekać. 2 lipca 2021 roku przed południem, wchodząc na dedykowaną stronę https://zone.gunb.gov.pl internauci mogli co najwyżej przeczytać następujący komunikat: 

Trwają prace nad uruchomieniem funkcjonalności działania systemu. W chwili obecnej uruchomiona została funkcjonalność logowania dla gmin, w następnej kolejności zostanie wznowiona funkcjonalność składania deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania paliw.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy”

Problemy ze złożeniem deklaracji CEEB

To oznacza, że osoby, które chciały jak najszybciej spełnić nowy obowiązek, bowiem w przeciwnym razie grozi im wysoka grzywna, na „dobry początek” spotkały się z informatycznym problemem, który uniemożliwia złożenie deklaracji. 

Od kiedy ruszają deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?Od kiedy ruszają deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?Anna Malinowska

CEEB – jak złożyć deklaracje?

Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie resortu rozwoju, aby poprawnie złożyć deklarację należy wpisać wymagane dane: imię, nazwisko, ew. nazwa właściciela bądź zarządcy obiektu, adres, informacje o źródłach ciepła i spalania paliw oraz przeznaczeniu. Inaczej wygląda deklaracja dla budynków mieszkalnych, inaczej zaś dla pozostałych obiektów budowlanych. 

Złożenie deklaracji w formie elektronicznej wiąże się z koniecznością użycia profilu zaufanego lub e-dowodu.

Co to jest CEEB?

Jak wyjaśniono na stronie resortu rozwoju - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) realizowanego przez nowy zespół w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Projekt rozłożony jest na kilka lat – do sierpnia 2023 r” Ma być ważnym narzędziem m.in. w obszarze walce ze smogiem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!