Uwaga na wysokie rachunki za telefon w wakacje! Jak nie wpaść w pułapkę?

Rachunki na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, czasem nie są efektem oszustwa osób trzecich, pomyłki lub czyjejś złej woli, a zwyczajnie — wynikiem braku rozsądku, wyobraźni lub wiedzy abonentów. Urząd Komunikacji Elektronicznej zamieścił na swojej stronie internetowej kilka przykładów z życia wziętych i przestrzega: astronomicznie wysokie rachunki za telefon mogą przyjść także do Ciebie. Jak nie wpaść w pułapkę?

Uwaga na wysokie rachunki za telefon w wakacje! Jak nie wpaść w pułapkę?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 lipca 2021

Wysoki rachunek za telefon – co się stało?

Wakacyjne rachunki za telefon bywają gorsze niż paragony grozy na polskim wybrzeżu. Najczęstszym błędem, jaki popełniają polscy abonenci, to niewłaściwe używanie roamingu, wynikające często z niewiedzy lub nieznajomości oferty. 

Urząd Komunikacji Elektronicznej przytacza przykład dziadków, którzy zabrali wnuczka na wakacje na Ukrainę, skąd pochodzili. Niestety oprócz wspomnień z dwutygodniowego pobytu i pocztówki, na adres opiekunów przyszedł wysoki na kilkanaście tysięcy złotych rachunek telefoniczny. Reklamacja i interwencja w UKE nie pomogły. Telefon zarejestrowany w Polsce, był używany na wakacjach przez chłopca do rozmów z kolegami oraz korzystania z internetu. Jak tłumaczy UKE Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, więc koszt transferu danych i połączeń był wysoki” – napisano na blogu regulatora. 

Nie wyjechałem z Polski, a płacę za roaming? 

Trzeba pamiętać, że fale radiowe nie są ograniczane przez granice państwowe, o czym mogą przekonać osoby przebywające przy wschodniej granicy Polski. Może się zdarzyć, że nie przekraczając granicy, ale pozostając w jej bliskim sąsiedztwie, nasz telefon może zalogować się do zagranicznej sieci. Taką opcję można łatwo wyłączyć na poziomie ustawień, jednak wiele osób nie korzysta z tej możliwość.

UKE przedstawia przykład mężczyzny, który wyjechał na urlop do lasu blisko granicy z Federacją Rosyjską. Korzystał tam z wielu usług takich jak media społecznościowe, czy serwisy VOD. Klient polskiego telekomu nie zauważył, że przez kilka dni, jego komórka logowała się wyłącznie do sieci z Rosji, która akurat w tym miejscu miała mocniejszy sygnał. O swoim błędzie dowiedział się wraz z kolejnym rachunkiem za usługi telekomunikacyjne. Trudno się wytłumaczyć z takiego błędu. Należności za roaming musiały zostać uregulowane. 

Jak przygotować smartfon dziecka na wakacyjny wyjazdJak przygotować smartfon dziecka na wakacyjny wyjazdAnna Malinowska

Koszty połączeń w UE i poza UE

Pamiętajmy, że o ile na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej obowiązują przepisy mocno obniżające koszty roamingu, praktycznie do stawek krajowych. Inaczej wygląda sytuacja jeśli przekraczamy wschodnią granicę lub wyjeżdżamy na wakacje poza wspólnotę. Wówczas powinniśmy dokładnie sprawdzić jakie stawki roamingu obowiązują w danym kraju. Tylko wówczas mamy szansę na świadome korzystanie z usług w roamingu, bez przykrej niespodzianki w postaci rachunku.

Czy zakup karty SIM na wczasach to dobry pomysł?

Są osoby, które wyjeżdżając poza UE kupują lokalne karty SIM w usłudze przedpłaconej (tzw. pre-paid). Jest to sposób na obniżenie np. kosztów połączeń internetowych oraz głosowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie może być w niektórych krajach ograniczone dla cudzoziemców lub wiąże się z koniecznością rejestracji (podobnie jak w Polsce). 

Bezwzględnie przy tym nie warto pozwalać na kserowanie paszportu lub innych dokumentów tożsamości, bowiem kopie mogą być użyte wbrew naszej woli przez oszustów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!