Ostre kary dla pijanych kierowców jak najszybciej

- To potencjalne morderstwo — tak o jeździe po pijanemu mówił 6 lipca premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jak najszybciej dojdzie do zmian w przepisach związanych z karaniem tych, którzy po alkoholu siadają za kierownicę.

Ostre kary dla pijanych kierowców jak najszybciej
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 lipca 2021

Dramat na drodze

To echa wypadku, do jakiego doszło 3 lipca w Jamnicy pod Stalową Wolą. Pijany 37-letni kierowca, który nie przyznaje się do winy, stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się prawidłowo jadącym audi A4. Padał deszcz, warunki na drodze były bardzo złe, a mężczyzna po alkoholu jechał nie mniej niż 120 km/h. On trafił do szpitala, małżeństwo jadące drugim pojazdem — audi S7 nie przeżyło wypadku. Młodzi rodzice jechali do lekarza z 2,5-letnim synkiem, który został lekko ranny. Osierocili 3 dzieci.

- Żeby wszyscy Polacy mieli jasność, że osoba, która pod wpływem alkoholu wsiada za kółko, to potencjalnie ktoś, kto może doprowadzić do zabicia innych osób — zaznaczył premier podczas wtorkowej konferencji: - Nigdy nie jedźmy po alkoholu. Niech nikt nigdy nie jeździ w Polsce pod wpływem alkoholu.

Czym się różni wypadek drogowy od kolizjiCzym się różni wypadek drogowy od kolizjiMichał Górecki

Kary są zbyt łagodne

Uznał, że prawo jeszcze zbyt łagodnie traktuje pijanych na drodze. Obecnie kara za jazdę po alkoholu i spowodowanie kolizji bez ofiar śmiertelnych to do 4,5 roku pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat i grzywna sięgająca do 60 tys. zł. Spowodowanie wypadku z osobami rannymi lub ofiarami śmiertelnymi pijanemu grozi do 12 lat więzienia, dożywotni zakaz wsiadania za kierownicę oraz grzywna do 60 tys. zł. Jeśli kierowca po alkoholu doprowadzi do katastrofy komunikacyjnej z ofiarami śmiertelnymi, kara jaka może zostać mu wymierzona sięga do 12 lat więzienia, dożywotnia utrata prawa jazdy i kara między 10 a 60 tys. zł.

Jakie zmiany chce wprowadzić rząd?

- Przystąpimy bardzo szybko do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To będzie odpowiedzialność nie tylko karna, ale to będzie odpowiedzialność polegająca na tym, że takie osoby będą zobowiązane do płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu, osobom z rodziny, osobom poszkodowanym - powiedział.

Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanieWypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanieMartyna Kowalska

Surowiej karani będą nie tylko ci pijani, którzy doprowadzili do wypadków, ale również ci, którzy zostaną zatrzymani przez policję i będą pod wpływem alkoholu. Jak zaznaczył premier, takich zdarzeń jest coraz więcej, choć chciałby, aby było inaczej.

Podczas konferencji poinformował, że w poniedziałek, 5 lipca, zakończył proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci, które zostały osierocone w tragedii pod Stalową Wolą. 

Zdjęcie za zgodą: Tarnobrzeg 112 — Ratownictwo Powiatu Tarnobrzeskiego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!