Co oznaczają stopnie zagrożeń meteorologicznych?

W radiu, telewizji, na aplikacji komórkowej, czy portalu informacyjnym – najnowsze ostrzeżenia meteorologiczne, dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki i dla każdego. Co oznaczają stopnie zagrożeń meteorologicznych? Co znaczy pierwszy, a co trzeci stopień? Jak odczytywać kolory zagrożeń? Wyjaśniamy!

Co oznaczają stopnie zagrożeń meteorologicznych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lipca 2021

Jak otrzymywać ostrzeżenia meteorologiczne?

Zdążyliśmy się już przekonać, że niewielki wykrzyknik przy piktogramie pogodowym w aplikacji mobilnej oznacza, że dla obszaru, na którym się znajdujemy, wydano ostrzeżenie meteorologiczne. Mało tego – portale informacyjne, a nawet media społecznościowe pełne są informacji o nadchodzącej fali upałów, czy burz z gradem. W skrajnych sytuacjach zagrożeń, dodatkowym kanałem ostrzegawczym są wiadomości SMS rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). 

Dzięki bezprzewodowym technikom, niezależnie od tego gdzie jesteśmy mamy dostęp do informacji, które mogą nam uratować życie, lub zasugerują, by odpowiednio wcześniej zabezpieczyć swoje mienie. 

Było ostrzeżenie, ale nic się nie działo

Powyższe zdanie często pojawia się, chociażby na forach, czy we wpisach na portalach społecznościowych. Zapominamy, że np. burza jest zjawiskiem lokalnym. Prognozy pokazują potencjalny zasięg niebezpiecznego zjawiska, ale nie są w stanie z całkowitą pewnością określić trasy przemieszczania się np. strefy ulewnych deszczy lub komórek burzowych. Trzeba jednak przyznać, że pod tym względem, synoptycy są coraz dokładniejsi m.in. za sprawą złożonych modeli matematycznych, które stosowane we współczesnej meteorologii. 

Ostrzeżenia meteorologiczne – jak zabezpieczyć swój samochód?Ostrzeżenia meteorologiczne – jak zabezpieczyć swój samochód?Michał Górecki

Co oznacza brak ostrzeżeń?

Brak ostrzeżeń, czyli tzw. zielony stopień bezpieczeństwa informuje, że na danym obszarze nie są przewidywane zdarzenia niebezpieczne. Ryzyko wystąpienia burz, czy gradobicia jest marginalne lub nie ma go wcale.

Co oznacza pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego? 

Pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego, nazywany też żółtym stopniem, oznacza, że na danym obszarze mogą wystąpić groźne zjawiska pogodowe, które mogą się przyczynić do powstania szkód materialnych lub zagrożenia zdrowia i życia. 

W takiej sytuacji zalecane jest zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji w pogodzie.

Co oznacza drugi stopnień zagrożenia meteorologicznego?

Drugi stopień zagrożenia meteorologicznego, nazywany także pomarańczowym, dotyczy spodziewanych, groźnych zjawisk pogodowych, które mogą spowodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Podobnie jak w powyższym przypadku zalecane jest zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji w pogodzie.

Co oznacza trzeci stopnień zagrożenia meteorologicznego?

Najwyższym stopniem zagrożenia meteorologicznego jest trzeci stopień, nazywany także czerwonym. Na obszarze, dla którego został on wydany, mogą wystąpić bardzo groźne zjawiska pogodowe, które na znacznym obszarze mogą spowodować bardzo duże szkody, a nawet szkody o rozmiarach katastrof. Naturalnie mówi się wówczas o zagrożeniu życia.

W takiej sytuacji zalecana jest najwyższa ostrożność oraz częste śledzenie komunikatów w środkach masowego przekazu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!