Zostawił broń w pociągu. To przestępstwo. Jest poszukiwany
Spowodowanie utraty broni lub amunicji to przestępstwo nieumyślne. Nie zdarza się często, ale w pociągu relacji Warszawa — Dęblin zdarzyło się. Ponieważ policja od 30 marca nie ustaliła, do kogo należy pozostawiona w komunikacji publicznej amunicja z magazynkiem, poprosiła o pomoc w rozpoznaniu delikwenta.
- Monika Świetlińska
- /
- 8 lipca 2021
Kto odpowiada za utratę broni?
Posiadanie broni palnej związana jest z obowiązkiem takiego dysponowania nią, by nie doszło do jej utraty. Poza możliwością utraty pozwolenia na jej posiadanie po jej zagubieniu, właściciel naraża się na grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Reguluje to art. 263§4 kodeksu karnego.
Sprawcą takiego przestępstwa może być jednak tylko ten, kto posiada broń lub amunicję zgodnie z prawem. Zatem chodzi nie tylko o posiadanie broni na podstawie pozwolenia na broń czy władającego bronią np. w oparciu o umowę użyczenia, ale również o uprawnienie do jej wytwarzania, naprawy, obrotu, jej przechowywania (m.im. magazynier broni w klubie sportowym).
Odpowiedzialność ponosi też ten, kto pozostaje nawet przejściowo we władaniu broni lub amunicji (m.in. przewoźnik broni wykonujący jej przewóz). Sprawcą przestępstwa może być też każdy inny legalny posiadacz broni palnej lub amunicji, czy to policjant, żołnierz czy agent ochrony. Art. 263§4 kk nie ma zastosowania wobec osoby, która utraciła broń palną lub amunicję, ale pozostawała w jej posiadaniu niezgodnie z prawem.
Jakie uprawnienia do kontrolowania obywateli ma Żandarmeria Wojskowa?Jan Wróblewski
Przestępstwo utraty broni lub amunicji jest ścigane z urzędu.
Czym jest utrata broni?
To spowodowanie utraty władztwa nad bronią lub amunicją, która skutkuje całkowitą lub czasową niemożnością ich odzyskania. Bez względu na to, czy broń lub amunicję ktoś je ukradł lub znalazł, czy też nie. Taka utrata może być wynikiem działania lub zaniechania (w tym przewożenia, przenoszenia czy przechowywania z naruszeniem obowiązujących zasad ostrożnego postępowania, np. niewłaściwego zabezpieczenia przed kradzieżą).
Utratą broni palnej lub amunicji jest jej zgubienie, pozostawienie w miejscu, w którym nie powinna ona się znaleźć, lub na skutek niezachowania zasad jej przechowywania czy zasad ostrożności. Określa je art. 32 ust. 1 ustawy o broni u amunicji. Broń i amunicję tak trzeba przechowywać i nosić, by uniemożliwić dostęp do nich osób nieuprawnionych.
Magazynek i amunicja w pociągu
- 30 marca dyżurny dęblińskiego komisariatu został powiadomiony, że kierownik pociągu relacji Warszawa – Dęblin w jednym z przedziałów na siedzisku znalazł magazynek wraz z zawartością amunicji. Policyjne oględziny potwierdziły, iż jest to magazynek do pistoletu Glock wraz z zawartością amunicji - przekazał 7 lipca starszy aspirant Radosław Żmuda z Komedy Powiatowej Policji w Rykach.
Skradziono mi telefon. Co robić?Iga Gradzka
Posiadacz tej broni nie odnalazł się, dlatego policja udostępniła wizerunek osoby, która mogła pozostawić przedmioty w pociągu. Wiadomo, że mężczyzna wsiadł do pociągu na stacji Warszawa Śródmieście, a wysiadł w miejscowości Sobolew w powiecie garwolińskim.
- Dęblińscy policjanci ustalają teraz do kogo należała znaleziona amunicja i czy przypadkiem nie pochodziła z nielegalnego źródła — zaznaczył st. asp. Radosław Żmuda. Dodajmy że tego typu broń jest na wyposażeniu polskiej policji i wojska.
Wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu tożsamości mężczyzny prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Dęblinie pod numerem telefonu 47 8120410, z najbliższą jednostką Policji lub pod ogólnie dostępnym numerem 112. Policja zapewnia anonimowość.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.