Jak zachować kontrolę nad danymi osobowymi? TOP6 najczęściej popełnianych błędów w wakacje

Dane osobowe to nie tylko zestaw informacji o nas samych, ale także klucz, jakim mogą posłużyć się przestępcy, kradnący tożsamość, czy okradający internetowe konta bankowe. Jak zachować kontrolę nad danymi osobowymi? Na podstawie poradnika Urzędu Ochrony Danych Osobowych przygotowaliśmy listę sześciu najczęściej popełnianych błędów w wakacje.

Jak zachować kontrolę nad danymi osobowymi? TOP6 najczęściej popełnianych błędów w wakacje
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2021

Zostawianie dokumentów pod zastaw

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem danych osobowych od kilku lat apelują o niezostawianie dokumentów osobistych pod zastaw, niezależnie, czy jest to dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy legitymacja szkolna. I choć po stronie konsumenta stoi prawo, nie brakuje miejsc, które nadal wymagają od turystów pozostawienia takiego dokumentu np. kiedy chcemy wypożyczyć rower, kajak czy inny sprzęt sportowo-rekreacyjny. 

Nasze dane mogą zostać niestety wykorzystane bez naszej wiedzy, a konsekwencje mogą być z jednej strony bardzo dotkliwe finansowo, z drugiej zaś trudne do „odkręcenia”.

Kserowanie dokumentów tożsamości

Z tego samego powodu nie powinniśmy godzić się na kserowanie dowodu czy paszportu. Niestety nie brakuje nieuczciwych osób, które nasze zbyt duże zaufanie, lub wręcz naiwność, z powodzeniem wykorzystają przeciwko nam. 

Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Anna Malinowska


Dane o lokalizacji w mediach społecznościowych

Wiele zagrożeń wiąże się z podawaniem lokalizacji wakacyjnego urlopu. Przeglądając Facebooka, bez trudu znajdziemy wpisy „Ania – zrelaksowana w: Plaża Ustka”. Niestety, nawet taki krótki i niewinny na pierwszy rzut oka wpis jest bardzo cenną informacją dla przestępców. 

Po pierwsze dowiadują się, że nasze mieszkanie jest puste i łatwo dokonać włamania, po drugie mogą taką informacją uwiarygodnić różnego rodzaju przestępstwa np. oszustwa „na wnuczka”. Dzwoniąc do naszych bliskich, którzy wiedzą, gdzie spędzamy wakacje, mogą łatwo skonstruować narrację, która wprowadzi ich w błąd. Wówczas szybciej uwierzą w historię o fikcyjnym wypadku, czy zatrzymaniu przez policję. 

Zdjęcia z wakacji a bezpieczeństwo danych

Patrz wyżej. Zdjęcie z wakacji z adnotacją „sobotni poranek w Łebie” daje przestępcom dwie informacje. Po pierwsze – fotka jest aktualna (zwrócą uwagę na takie detale, jak np. pogoda) oraz dowiedzą się, że jesteśmy daleko od domu. Skutek ten sam. 

Niewinne zdjęcia z wakacji mogą być także użyte do różnego rodzaju oszustw, w tym kradzieży tożsamości. Jeśli już je publikujemy, zadbajmy o to, by trafiły one wyłącznie do naszych bliskich znajomych, a nie były dostępne dla całej społeczności internautów.

To samo dotyczy zdjęć naszych dzieci. Pamiętajmy, ochrona ich wizerunku jest bardzo ważna i nigdy nie wiemy (lub nie chcemy wiedzieć), w jaki sposób te sympatyczne fotografie zostaną wykorzystane przez ludzi złej woli. 

Połączenie komórkowe bezpieczniejsze niż publiczne WiFi

Ciężko wyobrazić sobie urlop bez smartfona. Pamiętajmy, że o niebo bezpieczniejsze jest w takim wypadku korzystanie z własnego internetu komórkowego niż publicznej, w tym hotelowej sieci WiFi. 

Jeśli wiemy, że internet za granicą będzie nam potrzebny, rozważmy dokupienie dodatkowego pakietu roamingowego, lub wyposażmy się w lokalną kartę sim w usłudze pre-paid. Nasze dane, w tym konto bankowe, będą o wiele bezpieczniejsze. 

Strzeż telefonu na wakacjach

Wyobraźcie sobie zagubienie lub kradzież telefonu na wakacjach. Popsute samopoczucie gwarantowane, nie tylko ze względu na utratę często drogiego urządzenia, ale także na utracony kontakt oraz dane znajdujące się w jego pamięci.

Wiadomo, że nie zawsze możemy przewidzieć każdą sytuację, w której tracimy smartfona. Pamiętajmy jednak by z dużą ostrożnością udostępniać telefon osobom trzecim oraz tak zabezpieczyć oprogramowanie, by potencjalny złodziej, czy znalazca nie miał dostępu do znajdujących się na nim danych, w tym zdjęć, książki telefonicznej, korespondencji etc. 

Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Anna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!