Jak przetrwać burzę?
Tegoroczny sezon burzowy w Polsce, jest dużo bardziej niebezpieczny niż w latach 2018-2020. Lipiec tradycyjnie w naszym klimacie jest szczytem aktywności nagłych zjawisk pogodowych. Jak przetrwać burzę? Wyjaśniamy.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 lipca 2021
Bezpieczeństwo w czasie burzy
Przyjmuje się, że w całej Polsce, burze odnotowywane są średnio przez 150 dni w roku. Oczywiście statystyki odnoszą się do całego kraju, i często dla jednej lokalizacji – gminy czy powiatu, liczba dni z wyładowaniami atmosferycznymi jest dużo niższa. Niemniej, zawsze trzeba liczyć się z tym, że burza jest groźna zarówno dla życia, zdrowia, jak również niesie ryzyko poważnych strat materialnych.
Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa, należy w takiej sytuacji unikać otwartej przestrzeni. Pod żadnym pozorem nie wolno szukać schronienia pod drzewami (szczególnie wysokimi), przy liniach energetycznych, a także przy ścianach budynków, szczególnie jeśli obok nas przebiega instalacja odgromowa.
Czy w czasie burzy jesteśmy bezpieczni w samochodzie?
Często pojawia się pogląd, że bardzo bezpiecznym miejscem w czasie burzy jest wnętrze samochodu. Choć fizycy często dyskutują z poglądem porównującym karoserię do klatki Faradaya, przebywanie w samochodzie w czasie burzy jest bezpieczne, jednak pod pewnymi warunkami.
Faktem jest, że nawet uderzenie pioruna w czasie burzy nie powinno nam zagrozić, jeśli jesteśmy we wnętrzu samochodu. Jest jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w takim wypadku podróży nie ukończymy. Nam się raczej nie powinno nic stać, jednak wiele elementów, szczególnie układów elektronicznych w samochodzie, prawdopodobnie zostanie nieodwracalnie uszkodzonych.
Najgorszym pomysłem jest parkowanie w czasie burzy w pobliżu drzew lub słupów. Połamane konary drzew lub przewrócone na samochód słupy mogą spowodować poważne obrażenia pasażerów, a nawet doprowadzić do śmierci. Każdego roku policja odnotowuje co najmniej kilka takich tragicznych zdarzeń.
Ostrzeżenia meteorologiczne – jak zabezpieczyć swój samochód?Michał Górecki
Bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych w czasie burzy
Dobry zwyczaj wyłączania z zasilania wszelkich urządzeń elektronicznych, wielu osobom pozwolił ocalić telewizor, komputer, czy inne urządzenia, które w przypadku uderzenia pioruna w sieć energetyczną mogą ulec spaleniu. Warto odłączyć także przewody telekomunikacyjne, połączone z ruterem, konsolą do gier czy komputerem domowym.
Czy ubezpieczenie zwraca za urządzenia spalone przez piorun?
Wszystko zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Zdarza się, że polisy posiadają wyłączenie na wypadek uszkodzenia urządzenia elektrycznego w wyniku uderzenia pioruna. Dlatego warto, dokładnie je przeczytać przed zakupem ubezpieczenia.
Możliwe awarie w czasie burzy
W czasie wystąpienia gwałtownych burz prawdopodobny jest szereg awarii, które uniemożliwią nam np. pracę zdalną, naukę, prowadzenie działalności gospodarczej czy płatność kartą.
W czasie nagłego załamania pogody dość często dochodzi do uszkodzenia napowietrznych linii energetycznych, przewodowych i bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych, a także dochodzi do nieprzejezdności dróg. Choćby z tego powodu, w razie pojawiających się prognoz dotyczących nagłych zjawisk, należy z wyprzedzeniem naładować laptopa, telefon, powerbank, oraz zadbać np. o awaryjne oświetlenie np. w formie latarki z pełną baterią. Warto zrezygnować także z podróży, jeśli nie wynikają one z nagłej potrzeby.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.