Skala wyłudzeń danych. Mogą one dotyczyć co czwartego Polaka

Jaka jest skala wyłudzeń danych osobowych w Polsce? Wg raportu Krajowego Rejestru Długów oraz serwisu ChronPESEL.pl na celowniku przestępców mógł znaleźć się nawet co czwarty Polak. Co piąty, mógł niestety paść ofiarą przebiegłości telefonicznych oszustów

Skala wyłudzeń danych. Mogą one dotyczyć co czwartego Polaka
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 lipca 2021

Wyłudzenia danych przez telefon

Prawie co czwarty mieszkaniec Polski twierdzi, że w czasie pandemii otrzymywał prośby przez telefon dotyczące podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego czy… danych do logowania do konta w banku. Co piąty przyznaje, że mógł podać takie dane w trakcie rozmowy. To bardzo złe statystyki, które pokazują, jak potężna może być skala wyłudzeń danych osobowych, w tym również tych wrażliwych. Mogą one posłużyć przestępcom do innych bezprawnych działań na szkodę osób, których dane znajdują się w ich dyspozycji. 

Co jakiś czas na stronach policji, państwowych urzędów oraz organów samorządowych pojawiają się apele związane ze stwierdzeniem kolejnych wyłudzeń. Przestępcy posługują się różnego rodzaju intrygami, przedstawiając się na przykład jako pracownicy banku lub instytucji zaufania publicznego. Ostatnio, zjawisko dotknęło nawet... Urząd Ochrony Danych Osobowych, który przestrzega przed osobami podszywającymi się właśnie pod UODO, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

Gdzie najczęściej wyłudzane są dane?

Jak pokazują wyniki przytoczonego badania prowadzonego pod patronatem UODO, w gronie 24% populacji, która najczęściej spotkała się z potencjalnym atakiem, najczęściej telefony od osób, które mogą wyłudzać, dane zdarzały się w małych miastach do 20 tys. mieszkańców oraz średnich w przedziale od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. 

Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Anna Malinowska


Za kogo najczęściej podają się oszuści?

Z odpowiedzi respondentów, którzy spotkali się z próbą przejęcia danych, wynika, że w przypadku 52% przypadków, rozmówcy przedstawiali się jako pracownicy banku. Interesującym wydaje się fakt, że w 18% rozmów mowa była o banku, w którym osoba, do której dzwoniono, nigdy nie miała konta. 

Co piąty telefon wykonywany był rzekomo z firm energetycznych, takich jak gazownia czy dostawca prądu. Równie często zdarzały się połączenia od dostawców usług telekomunikacyjnych np. internetu. 

Jak wygląda wyłudzanie danych przez telefon?

„Fabuła” jaką snują oszuści, których celem jest wyłudzenie naszych danych, takich jak PESEL, numer dowodu, czy hasło logowania bywa przeróżna. Oprócz telefonów z różnego rodzaju instytucji zdarzały się połączenia od osób przedstawiających się jako organizatorzy konkursów, którzy spieszyli z informacją o wygranej (16%), a także osoby podające się organizatorów bezpłatnych badań lekarskich (13%). 

Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?

Eksperci zaznaczają, że w każdej takiej sytuacji trzeba zachować daleko idącą ostrożność. W przeciwnym razie, skutki naszej niefrasobliwości, pośpiechu lub łatwowierności mogą być opłakane. Dane osobowe mogą być kluczem nie tylk o do bankowości elektronicznej. Przestępcy mogą je wykorzystać, np. zawierając na nasze nazwisko niekorzystne umowy. Odkręcenie sprawy bywa czasochłonne, a czasem niestety niemożliwe.

Za każdym razem, kiedy ktoś prosi nas o numer PESEL, dane z dowodu osobistego lub hasła do bankowości elektronicznej, w naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Prawdopodobieństwo, że ktoś chce nasz oszukać, jest skrajnie wysokie? 

Ilu Polaków podaje dane do logowania?

Według omawianego raportu, aż 18,4% ankietowanych przyznaje się, że mogło mu się zdarzyć przekazanie danych do logowania osobom trzecim. Co dziesiąty (11%) nie ma co do tego żadnych wątpliwości i odpowiada twierdząco. Ciekawy jest fakt, że najczęściej twierdzące odpowiedzi udzielały osoby młode, między 18. a 24. rokiem życia, podczas gdy z innych badań wynika, że chwalą się one szczególną wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu „wyłapywania” prób oszustw cyberprzestępców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!