Na GPW nie brakuje dłużników. 12% polskich spółek zalega kontrahentom

12% polskich spółek akcyjnych obecnych na parkiecie GPW w Warszawie jest zanotowanych na liście dłużników – informuje Krajowy Rejestr Długów. Łącznie zalegają one wierzycielom prawie 24 mln złotych. 

Na GPW nie brakuje dłużników. 12% polskich spółek zalega kontrahentom
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 lipca 2021

Długi spółek giełdowych

KRD zauważa, że „wraz ze zmniejszeniem liczby spółek, których akcje można kupić na GPW, spadła liczba zadłużonych tam firm oraz ich łączne zadłużenie”. Niemniej, więcej niż co 10 spółka krajowa ma problem z regulowaniem swoich zobowiązań. 

To już dziewiąty raport analityków Krajowego Rejestru Długów, w którym pochylają się oni nad spółkami obecnymi na parkiecie przy ul. Książęcej w Warszawie. Wynika z niego, że 48 spośród 394 sprawdzonych firm znalazło się w bazie KRD z adnotacją „dłużnik”. „W porównaniu z zeszłoroczną edycją badania »Długi spółek giełdowych«, liczba firm krajowych notowanych na warszawskim parkiecie zmalała o 10. Wśród nich mniej jest również tych, które mają problemy z płatnościami” – mówi prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Adam Łącki. W ciągu roku zadłużenie notowanych polskich spółek zmniejszyło się z 29,7 mln do 23,8 mln w 2021 roku.

Długi firm w relacji do ich wartości

Łączna wartość rynkowa spółek giełdowych z długami to niemal 79 mld złotych, a ich łączne zadłużenie to zaledwie… promil w porównaniu z wartością. Przeciętna zadłużona firma notowana na GPW ma do oddania prawie pół miliona złotych. Jak zauważa KRD, choć dla potężnych firm to niewielkie kwoty, to jednak ich wierzyciele mogą popaść w poważne problemy.

Kiedy trafisz do Krajowego Rejestru DłużnikówKiedy trafisz do Krajowego Rejestru DłużnikówMichał Górecki

Dłużnicy na parkiecie GPW

Bardzo ciekawie wyglądają szczegółowe liczby. Najmniejszy dług zanotowany po stronie spółki giełdowej wynosi… 524 zł (!), na drugim biegunie jest firma z sektora budowlanego, która zalega wierzycielowi przeszło 5,5 mln złotych.

Długi a problemy firmy

KRD przypomina w swoim komunikacie, że długi mogą być początkiem poważnych problemów spółek giełdowych, niezależnie od stażu na parkiecie. Zarząd GPW w każdym momencie może wycofać spółkę z obrotu na Głównym Rynku. Ten sam scenariusz grozi w sytuacji, w której upłynie pół roku od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie ogłoszenia upadłości emitenta.

Jak wylicza Adam Łącki, prezes KRD – „aktualnie na giełdzie można kupić akcje 4 spółek, które są w upadłości lub restrukturyzacji. Jedna z nich jest w naszej bazie danych”.

Spółki znikają z GPW

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji raportu KRD, z ul. Książęcą pożegnało się 21 spółek. Jedna trzecia z nich znalazła się na liście dłużników KRD. W ich przypadku mowa o 254 zobowiązaniach wobec 68 kontrahentów. Suma tych długów przekracza 4,5 mln złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.