Nielegalne wyścigi samochodowe pod lupą policji

Monitorowanie forów i portali społecznościowych przez policję, to jedna z metod przeciwdziałania organizacji nielegalnych wyścigów samochodowych – przyznają funkcjonariusze. Ostatnio udało się zapobiec podobnym pomysłom na terenie powiatu ryckiego w województwie lubelskim.

Nielegalne wyścigi samochodowe pod lupą policji
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lipca 2021

Skąd policja dowiaduje się o nielegalnych wyścigach

Swąd spalonej gumy, dźwięk podrasowanych silników i… ogromne niebezpieczeństwo dla samych uczestników oraz osób postronnych. To rzeczywistość nielegalnych wyścigów samochodowych, które odbywają się w różnych miejscach w Polsce. 

Ostatnio policjanci z garnizonu lubelskiego, spodziewali się, że w okolicach miasta Ryki, gdzie odbywała się impreza o charakterze motoryzacyjnym, może dojść do nielegalnej i niebezpiecznej rywalizacji miłośników czterech kółek. Akcja policji zakończyła się… kilkudziesięcioma mandatami!

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceInteraktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceMartyna Kowalska


Kary dla uczestników nielegalnych wyścigów

Policjanci zdają sobie sprawę z faktu, jak często takie wyścigi kończą się tragicznymi lub niebezpiecznymi sytuacjami. Zamiast wyścigu posypały się jednak punkty karne oraz mandaty. „Działania policjantów  skupiły się na niedopuszczeniu do organizowania nielegalnych wyścigów oraz na zdecydowanym reagowaniu na próby naruszenia prawa. Podczas kontroli aut funkcjonariusze zawsze  zwracają uwagę na ich stan techniczny, poziom hałasu, emisję spalin, obowiązkowe wyposażenie oraz ewentualne niezgodne z przepisami zmiany techniczne w pojazdach” – poinformowano w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. 

W wyniku przeprowadzonej akcji ujawniono aż 54 wykroczenia drogowe, które skutkowały 43 postępowaniami mandatowymi. W dwóch przypadkach funkcjonariusze drogówki zdecydowali się na zatrzymanie dowodów rejestracyjnych. Przypadek jednego z kierowców znajdzie swój finał w sądzie. 

Niebezpieczeństwo nielegalnych wyścigów ulicznych


Niestety w różnych częściach Polski co jakiś czas organizowane są nielegalne wyścigi samochodowe, w których biorą udział miłośnicy adrenaliny, którzy z pojęciem odpowiedzialności nie mają zbyt wiele wspólnego. 

Jak ostrzega lubelska policja - uliczne wyścigi są nielegalne a branie w nich udziału to świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych. Może to prowadzić do przestępstwa. Takie postępowanie to igranie ze zdrowiem i życiem własnym oraz innych użytkowników dróg. Zachęcamy tych, którzy chcą spróbować swoich sił w szybkiej jeździe autem, aby robili to w wyznaczonych miejscach”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!