fb

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Od prawie trzech lat kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Policja w razie kontroli bazuje na danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie warto jednak odkładać tego dokumentu na dno szuflady. Są sytuacje, w których będziemy potrzebowali go natychmiast. Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 sierpnia 2021

Dowód rejestracyjny a badanie techniczne

Niezależnie od tego, czy dowód rejestracyjny naszego pojazdu jest już zapełniony pieczątkami z dotychczasowych badań, czy też nie, powinniśmy zabrać go ze sobą do stacji kontroli pojazdów. Nawet jeśli dokument ten mamy w aplikacji mObywatel – papierowy dowód może okazać się niezbędny. Diagności przyznają, że odkąd zniesiono obowiązek wożenia ze sobą tego dokumentu, coraz więcej kierowców o nim zapomina. 

Teoretycznie, jeśli rzeczywiście zaginął nam dowód rejestracyjny, możemy przyjechać na badanie np. z kartą pojazdu, jednak nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Jeśli, naprawdę zgubiliśmy gdzieś dowód rejestracyjny, warto wyrobić wtórnik. Mimo że w Polsce nikt nie oczekuje od nas tego dokumentu.

Posiadacze małych tablic rejestracyjnych mogą stracić dowódPosiadacze małych tablic rejestracyjnych mogą stracić dowódMichał Górecki

Dowód rejestracyjny podczas wyjazdu zagranicznego

Pamiętajmy, że wyjeżdżając za granicę, nawet do innego państwa UE, lepiej mieć ze sobą dowód rejestracyjny. Policjanta z innego kraju, może zupełnie nie obchodzić, że mamy dowód w telefonie, oraz że nikt w Polsce nie oczekuje od nas wożenia dokumentu ze sobą. 

„Twardy” dokument jest jedynym potwierdzeniem dopuszczenia naszego pojazdu do ruchu zgodnie z unijnymi przepisami, oraz faktu, że jesteśmy jego właścicielami. Zagraniczna podróż bez dowodu może zakończyć się nieprzyjemnościami, z pobytem na policyjnym parkingu włącznie. Nie warto ryzykować.

Dowód rejestracyjny w czasie sprzedaży pojazdu

Fizyczny dowód rejestracyjny jest także potrzeby w czasie sprzedaży pojazdu. Jest niezbędny także w sytuacji, w której „dopisujemy” współwłaściciela, np. nasze pełnoletnie dziecko, małżonka, czy wspólnika w firmie. O dowód może poprosić także przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, z którą zawieramy nową polisę.

O dowód rejestracyjny pojazdu poprosi także... komornik, jeśli zdecyduje się wyegzekwować długi poprzez odebranie samochodu. Tłumaczenie o zgubieniu dokumentu nic nie daje. Możemy być wówczas wezwani do uporządkowania „papierów” i wyrobienia wtórnika dokumentu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!