Narodowy Spis Powszechny: jak spisać się na infolinii?

Jeszcze tylko do 30 września potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Osoby, które z różnych powodów nie zrobiły tego przez internet w ramach samospisu, mogą spełnić obywatelski obowiązek przez infolinię. Jak spisać się na infolinii? Podpowiadamy!

Narodowy Spis Powszechny: jak spisać się na infolinii?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 sierpnia 2021

Do kiedy trwa Narodowy Spis Powszechny? 

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, rozpoczęty 1 kwietnia 2021 roku Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszań potrwa jeszcze tylko do 30 września 2021. To oznacza, ze osoby, które nie wywiązały się jeszcze z tego obowiązku, mają coraz mniej czasu na przekazanie swoich informacji istotnych z punktu widzenia narodowej statystyki. 

Jak spisać się przez infolinię?

Osoby, które z różnych przyczyn nie spisały się w ramach internetowego samospisu, lub mają z tym problem, a także ci, którzy nie mieli kontaktu z rachmistrzem, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakie przygotował Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Zgodnie z instrukcją opublikowaną przez GUS, należy zadzwonić na infolinię pod warszawski numer 22 279 99 99. Koszt takiego połączenia jest taki sam, jak w przypadku innych połączeń na numery stacjonarne w taryfie naszego operatora. W ten sposób uzyskamy połączenie z konsultantem infolinii Narodowego Spisu Powszechnego. Podczas telefonicznej rozmowy, można wspólnie wypełnić formularz spisowy, odpowiadając wyłącznie na kolejne pytania. Od tego momentu, nikt już nie powinien kontaktować się z nami w sprawie spisu. 

Jak wyjaśnia GUS: Telefon na infolinię to dobre rozwiązanie, kiedy nie masz możliwości spisania się przez Internet. Kilka minut i Twój udział w spisie zostanie odnotowany i zakończony. Zadzwoń do nas!” - napisano w komunikacie urzędu.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Martyna Kowalska


Jak wziąć udział w spisie ludności w urzędzie gminy? 

Osoby, które nie mogą skorzystać z możliwości samospisu poprzez wypełnienie formularza na stronie GUS  https://spis.gov.pl/ mogą spisać się na stanowisku komputerowym udostępnionym przez urząd gminy, w której mieszkamy. 

Istnieje również możliwość spisania się w urzędzie gminy na specjalnie w tym celu utworzonym stanowisku komputerowym.

Kiedy zadzwoni rachmistrz?

Osoby, które nie wypełnią formularza udostępnionego w internecie lub nie zadzwonią w celu spisania się na infolinię, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza. Osoby pełnią tę funkcję, zawsze dzwonią z jednego z dwóch numerów 22 828 88 88 oraz 22 279 99 99. Może się zdarzyć również tak, że rachmistrz zapuka do naszych drzwi, żeby przeprowadzić wywiad metodą bezpośrednią. GUS informuje, że udzielenie odpowiedzi rachmistrzowi jest zgodnie z ustawą o narodowym spisie obowiązkowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!