Wytyczne ws. zajęć stacjonarnych w szkołach

Wiele wskazuje na to, że od 1 września 2021 roku uczniowie powrócą do szkół w trybie stacjonarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gdzie znaleźć wytyczne ws. zajęć stacjonarnych w szkołach?

Wytyczne ws. zajęć stacjonarnych w szkołach
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 sierpnia 2021

Gdzie znaleźć wytyczne ws. zajęć stacjonarnych?

Jak informuje ministerstwo edukacji i nauki, wytyczne, które mają obowiązywać po 1 września 2021 roku, zostały opracowane w taki sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo zarówno dzieci i młodzieży szkolnej, jak również samych nauczycieli. Zakłada więc tym samym, że zajęcia wraz z rozpoczęciem roku szkolnego nie będą obywały się w trybie zdalnym, czy hybrydowym.

Pełne wytyczne resortów edukacji i zdrowia, a także Głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać na stronie MEiN pod tym linkiem. Można je pobrać zarówno w formacie edytowalnego dokumentu (.docx), jak również.pdf. 

Wytyczne zawierają rekomendacje zarówno o charakterze ogólnym jak i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”– napisano w komunikacie ministerstwa edukacji. 

Czego dotyczą zalecenia szczegółowe w szkołach?

Zalecenia szczegółowe zawierają różnego rodzaju rozwiązania, które powinny być wdrożone m.in. w obszarze organizacji zajęć, higieny, gastronomii, oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Pojawiły się także liczne instrukcje, wykaz produktów biobójczych, a także zalecenia dotyczące funkcjonowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. 

"Nikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionym""Nikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionym"Monika Świetlińska


Czy dzieci wrócą do szkół od 1 września? 

Mimo niepokojących prognoz dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa w wariancie delta, jak również sygnałach o kolejnych szczepach, nie mówi się aktualnie o powrocie do zajęć w trybie zdalnym lub hybrydowym. 

Nie ma jednak wątpliwości, że zajęcia w szkołach podstawowych i średnich będą odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym, z zachowaniem maseczek w częściach wspólnych, procedurą mierzenia temperatury, wietrzeniem sal lekcyjnych oraz dezynfekcją zarówno rąk jak i przestrzeni w placówkach edukacyjnych (klas, sal gimnastycznych, korytarzy, toalet itd.) 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!