Chciał tylko sprzedać łyżwy – ukradli mu 10 tys. złotych

Przestępcy sięgają po coraz bardziej bezczelne metody kradzieży. Przekonał się o tym 47-letni mężczyzna z Dolnego Śląska, który chciał sprzedać przez internet łyżwy. Potencjalny klient, który rzekomo chciał zapłacić szybkim przelewem, wyłudził od niego dane do karty płatniczej. Sprzedawca stracił ponad 10 tys. złotych oszczędności.

Chciał tylko sprzedać łyżwy – ukradli mu 10 tys. złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Jak oszukują sprzedawców w internecie?

Scenariusz tego oszustwa polegał na wprowadzeniu w błąd sprzedawcy, który oferował internecie łyżwy hokejowe.

Kupujący zaproponował mu szybką płatność, która miała być możliwa po zalogowaniu się do specjalnego systemu. Ofiara otrzymała link do witryny, która miała umożliwić płatność szybkim przelewem. Fałszywy formularz, był przygotowany w taki sposób, że 47-letni mieszkaniec Lubina nie nabrał żadnych podejrzeń. Zgodnie z instrukcją wpisał w nią dane swojej karty płatniczej.

Zamówił ciężarówkę przez internet. Stracił ponad 100.000 złZamówił ciężarówkę przez internet. Stracił ponad 100.000 złMichał Górecki

Numer karty płatniczej w rękach przestępców

W jego przypadku link do fałszywej strony logowania do banku przyszedł drogą mailową wraz ze złożeniem zamówienia. Chwila nieuwagi, spowodowała, że przestępcy dysponujący danymi do karty sprzedającego ukradli z jego konta przeszło 10 tysięcy złotych. W tym celu wykonali cztery nieautoryzowane transakcje wypłaty środków.

Co ciekawe, podobna historia spotkała kilkunastu mieszkańców tego samego powiatu, którzy padli ofiarą podobnych oszustw. W ich wyniku tracili od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak informuje policja, odnotowano także usiłowania podobnych oszustw, jednak w porę potencjalne ofiary zorientowały się co do niejasnych intencji osób, znajdujących się po drugiej stronie łącza internetowego. 

Najczęstszy scenariusz oszustw w internecie

Osoby, które padły ofiarą podobnych oszustw, opowiadały o przesyłaniu przez komunikator linku do strony, która łudząco przypominała portal ogłoszeniowy. Dołączali do tego instrukcję postępowania, która miała doprowadzić do odebrania pieniędzy od kupującego. 

Policja apeluje, by zachować czujność w takich okolicznościach. Nie należy otwierać linków od osób nieznajomych. Pod żadnym pozorem nie podajmy nikomu danych karty płatniczej lub loginów i haseł do logowania w bankowości elektronicznej. W przeciwnym razie możemy stracić wszystkie zgromadzone oszczędności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!