Nikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionym

Wakacje na półmetku i coraz częściej dyskutuje się na temat tego, jak powinien wyglądać zbliżający się rok szkolny. Z jednej strony słyszymy, m.in. z ust dra Pawła Grzesiowskiego, że w szkolnictwie powinien być wyraźny podział na zaszczepionych i niezaszczepionych, z drugiej MEN mówi jasno: nie można zabraniać rodzicom udziału w uroczystościach szkolnych, a już tym bardziej zabraniać nauki uczniom niezaszczepionym.

Nikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionym
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 lipca 2021

"Bierność instytucji państwowych jest zachętą do dalszego szerzenia tej zarazy"

W naszych artykułach staramy się zachować obiektywizm, zwłaszcza w tematach tak mocno kontrowersyjnych jak dobrowolne szczepienia przeciwko covid-19. Nie komentujemy, nie opiniujemy, prezentujemy wyłącznie oficjalne stanowiska w sprawach tak mocno budzących wątpliwości większości Polaków.

Nie sposób nie zauważyć, że brakuje w naszym kraju jednej, konkretnej drogi w walce z pandemią. Wiele instytucji, autorytetów i ekspertów na te same tematy wypowiada się na dwa skrajnie różne sposoby. Być może właśnie dlatego społeczeństwo jest tak podzielone.

— Skoro pan prezydent Andrzej Duda mówił jak antyszczepionkowiec, skoro premier Morawiecki opowiadał, że wirus jest niegroźny, a Rzecznik Praw Dziecka uważa, że szczepienia to są eksperymenty, to ja się pytam, jak ma być budowany dobry przykład w polskim społeczeństwie? - zastanawiał się Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej.

Dr Grzesiowski nie kryje zaskoczenia "unikaniem przez państwo odpowiedzialności za przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem społeczeństwa". - Nie dostajemy mocnego sygnału od władz, że hejt antyszczepionkowy jest czymś złym. Walka z dezinformacją powinna być takim samym celem jak walka z wirusem, ale to się nie dzieje. Bierność instytucji państwowych jest zachętą do dalszego szerzenia tej zarazy — mówił publicznie.

Na antenie TVP1 rzecznik rządu Piotr Müller pytany o to czy zachęcać do szczepienia, czy zmuszać, powiedział z kolei, że rząd nastawiony jest głównie na rozwiązania pokazujące zalety szczepień. - Są bodźce zachęcające do tego, żeby szczepienia realizować, ale też rozumiem argumenty osób, które boją się zbyt daleko idących ograniczeń z tego tytułu — mówił kilka dni temu. Wydaje się, że bezpośredniej formy przymusu nie będzie, zresztą potwierdził to 17 lipca wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: - W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, stawiamy na promocję.

PAN: obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, nacisk na szczepienia uczniów

Skąd więc ostatnie doniesienia o tym, że obowiązek szczepień ma być wprowadzony do szkolnictwa? Zaczęło się od oświadczenia zespołu ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk. - Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy według zasad dystans, dezynfekcja, maseczki. Tylko w ten sposób unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 - czytamy.

PAN poszło dalej, proponując takie rozwiązanie: - Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. To nie wszystko, bo zespół ds. COVID-19 przy PAN postuluje jak najszersze propagowanie szczepień wśród uczniów. - Już w tej chwili dostępne są szczepienia dla osób, które ukończyły 12 lat. Mamy nadzieję, że niedługo Europejska Agencja Leków dopuści szczepienia dla młodszych dzieci. Pamiętajmy – mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19. Są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci. W przypadku, kiedy dziecko nie może zostać zaszczepione należy stworzyć wokół niego bufor bezpieczeństwa, zastosować "szczepienie pierścieniowe", to jest zaszczepić powinni się rodzice oraz osoby, z którymi dziecko się spotyka na co dzień - poinformował PAN.

— Jeżeli mamy skuteczny środek przeciwko pandemii, to dlaczego nie chcemy go zastosować w jakimś sensie wobec tych opornych, dezinformowanych ludzi i nakłonić do tego najpierw ograniczeniem dostępu do pewnych dóbr nadmiarowych, a potem również obowiązkiem? -zastanawiał się dr Paweł Grzesiowski, dodając: - Mamy różne obowiązki nakładamy na społeczeństwo w imię jego dobra, więc uważam, że szczepienia też powinny być w zakresie tych działań.

W programie Uwaga Koronawirus mówił jasno, że obowiązek szczepienia nauczycieli musi być wprowadzony, a ci nauczyciele, którzy się nie zaszczepią, powinni być odsunięci od pracy.

Tymczasem MEN...

"Zgodnie z założeniami i celem Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 było udostępnienie szczepienia wszystkim chętnym obywatelom, którzy będą spełniali wymogi wskazań do szczepienia. Szczepienia przeciw COVID-19 są bezpłatne i dobrowolne" — napisała dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Joanna Wilewska.

Jest to odpowiedź na pytanie, jakie zadał resortowi Kurier Garwoliński po głośnej aferze związanej z niewpuszczeniem na uroczystość zakończenia roku szkolnego niezaszczepionych rodziców do jednej z garwolińskich podstawówek. 

"Nieuzasadnione jest, aby zabraniać udziału w uroczystości zakończenia roku szkolnego rodzicom, którzy nie zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Należy także zaznaczyć, że zgodnie z art. 35 ustawy "Prawo Oświatowe" nauka w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia. Nie można zabronić uczniom edukacji z uwagi na nieskorzystanie ze szczepienia" — zaznaczyła przedstawicielka MEN.

Dodała, że opisana przez Kurier Garwoliński sprawa została skierowana do właściwego kuratorium oświaty w celu jej zbadania.

Czy wynik kontroli kuratora będzie wiążący dla szkolnictwa w Polsce i będzie sygnałem, w jakim kierunku powinna iść polska edukacja w zbliżającym się roku szkolnym?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!