fb

Rok akademicki 2021/2022 – będzie nauka zdalna?

Studenci przez ostatnie półtora roku mogli zapomnieć, jak wygląda ich uczelnia. Wielu z nich całkowicie przestawiło się na tryb zdalny. Czy nowy rok akademicki 2021/2022 przyniesie jakieś zmiany? Czy będzie utrzymana nauka zdalna? Ministerstwo Edukacji i Nauki zabrało w tej sprawie głos. 

Rok akademicki 2021/2022 – będzie nauka zdalna?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 lipca 2021

Jak będą wyglądały zajęcia na studiach 2021?

Brak dojazdów, brak konieczności korzystania z akademika. Ostatnie półtora roku, przeniosło studiowanie w nowy, cyfrowy wymiar. Wielu studentów z zadowoleniem przyjęło pandemiczny tryb nauki. Inni z kolei chcieliby wrócić do swoich sal wykładowych, oraz skorzystać z uroków studenckiego życia.

Rok akademicki 2021/2022 coraz bliżej. Wiele mówi się o czwartej fali pandemii, która może znów spowodować szereg obostrzeń. Niemniej, aktualna sytuacja epidemiczna (druga połowa lipca 2021) wygląda bardzo dobrze. 

Rok akademicki 2021/2022 – wytyczne ministerstwa

Wiele wskazuje na to, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, studenci wrócą do zajęć stacjonarnych. Jak jednak zastrzega resort w opublikowanym na swojej stronie komunikacie: W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego”.

Póki co, ministerstwo zapowiada zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wyższych. Już w połowie sierpnia ma zostać uchylone rozporządzenie, które tymczasowo ograniczało funkcjonowanie takich podmiotów w związku z pandemią COVID-19. Na jego mocy ma zostać przywrócona możliwość przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich. 

Szturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwachSzturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwachAnna Malinowska

Co z legitymacjami studenckimi 2021

Ten sam akt prawny ma doprowadzić do zachowania ważności legitymacji studenckich, doktorantów oraz nauczycieli akademickich. Mają one pozostać „ważne w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, a także 60 dni po zakończeniu tego okresu”.

To oznacza, że jeśli rozporządzenie rzeczywiście zostanie uchylone w połowie sierpnia, wówczas wspomniane dokumenty zachowają ważność do połowy października 2021 roku. Jeśli tak się stanie, każda osoba, która posługuje się taką legitymacją, będzie musiała pojawić się na uczelni i przedłużyć ważność dokumentu. 

Rok akademicki 2021/2022 — kształcenie na odległość?

Mimo optymistycznych (jak na razie) danych epidemicznych, ministerstwo przypomina, że zgodnie z przepisami zajęcia mogą być prowadzone z użyciem technik kształcenia na odległość. Na ostateczne decyzje w tej sprawie zapewne będzie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!