Rok akademicki 2021/2022 – będzie nauka zdalna?

Studenci przez ostatnie półtora roku mogli zapomnieć, jak wygląda ich uczelnia. Wielu z nich całkowicie przestawiło się na tryb zdalny. Czy nowy rok akademicki 2021/2022 przyniesie jakieś zmiany? Czy będzie utrzymana nauka zdalna? Ministerstwo Edukacji i Nauki zabrało w tej sprawie głos. 

Rok akademicki 2021/2022 – będzie nauka zdalna?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 lipca 2021

Jak będą wyglądały zajęcia na studiach 2021?

Brak dojazdów, brak konieczności korzystania z akademika. Ostatnie półtora roku, przeniosło studiowanie w nowy, cyfrowy wymiar. Wielu studentów z zadowoleniem przyjęło pandemiczny tryb nauki. Inni z kolei chcieliby wrócić do swoich sal wykładowych, oraz skorzystać z uroków studenckiego życia.

Rok akademicki 2021/2022 coraz bliżej. Wiele mówi się o czwartej fali pandemii, która może znów spowodować szereg obostrzeń. Niemniej, aktualna sytuacja epidemiczna (druga połowa lipca 2021) wygląda bardzo dobrze. 

Rok akademicki 2021/2022 – wytyczne ministerstwa

Wiele wskazuje na to, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, studenci wrócą do zajęć stacjonarnych. Jak jednak zastrzega resort w opublikowanym na swojej stronie komunikacie: W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego”.

Póki co, ministerstwo zapowiada zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wyższych. Już w połowie sierpnia ma zostać uchylone rozporządzenie, które tymczasowo ograniczało funkcjonowanie takich podmiotów w związku z pandemią COVID-19. Na jego mocy ma zostać przywrócona możliwość przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich. 

Szturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwachSzturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwachAnna Malinowska

Co z legitymacjami studenckimi 2021

Ten sam akt prawny ma doprowadzić do zachowania ważności legitymacji studenckich, doktorantów oraz nauczycieli akademickich. Mają one pozostać „ważne w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, a także 60 dni po zakończeniu tego okresu”.

To oznacza, że jeśli rozporządzenie rzeczywiście zostanie uchylone w połowie sierpnia, wówczas wspomniane dokumenty zachowają ważność do połowy października 2021 roku. Jeśli tak się stanie, każda osoba, która posługuje się taką legitymacją, będzie musiała pojawić się na uczelni i przedłużyć ważność dokumentu. 

Rok akademicki 2021/2022 — kształcenie na odległość?

Mimo optymistycznych (jak na razie) danych epidemicznych, ministerstwo przypomina, że zgodnie z przepisami zajęcia mogą być prowadzone z użyciem technik kształcenia na odległość. Na ostateczne decyzje w tej sprawie zapewne będzie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!