Szturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwach

Inżynieria internetu rzeczy (IoT) to najbardziej oblegany kierunek na polskich uczelniach, wynika z przedstawionego niedawno komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort podliczył stopień obłożenia najpopularniejszych kierunków u progu bieżącego roku akademickiego.

Szturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwach
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 grudnia 2020

Studia na politechnice – stopień obłożenia

Absolwenci szkół średnich dobrze wiedzą, po jakich studniach można liczyć na najlepsze wynagrodzenie i najwyraźniej podążają tą drogą. Nie dziwi więc, że najbardziej obleganymi uczelniami są politechniki. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki całe podium najmocniej obleganych uczelni zajęły politechniki – kolejno: Poznańska, Gdańska i Warszawska, gdzie o jeden indeks walczyło co najmniej sześciu abiturientów. Nie zaskakuje też czwarta pozycja. Tu również znalazła się Politechnika, tyle że… Łódzka z wynikiem pięciu chętnych na jedno miejsce.

Patrząc na chętnych przez pryzmat nominalnych wartości, najwięcej osób wzięło udział w procesie rekrutacyjnym Politechniki Warszawskiej, gdzie swoje dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy osób. W tym zestawieniu na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski (ponad 43 tys.), a podium zamyka krakowski Uniwersytet Jagieloński (ponad 33 tys.)

Matury i egzaminy ósmoklasisty 2021. Są ostateczne wytyczneMatury i egzaminy ósmoklasisty 2021. Są ostateczne wytyczne Martyna Kowalska

Rok akademicki 2020/2021 w liczbach

Na pierwszy rok studiów w bieżącym roku akademickim przyjęto 428 tys. osób, z czego 314 tys. to studenci studiów pierwszego stopnia oraz studiów magisterskich. Naukę ma studiach drugiego stopnia rozpoczęło 114 tys. żaków. Zdecydowana większość, bo niemal 300 tys. to studenci uczelni publicznych.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Tu nie ma sensacji. W dalszym ciągu największa część kandydatów chce studiować informatykę. W tym roku taką decyzję podjęło ponad 33 tysiące osób. Drugie miejsce zajęła psychologia – 29 tys. a trzecie zarządzanie 25 tys. Największa konkurencja w staraniach o indeks zauważona została w przypadki inżynierii rzeczy. O każde miejsce na tym kierunku walczyło aż 28 osób. Na kolejnych pozycjach znalazła się orientalistyka-koreanistyka (23 os./miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (18 os./miejsce). Na dalszych, ale wciąż wysokich miejscach uplasowały się takie kierunki, jak orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą czy matematyka i analiza danych – wymienia resort edukacji i nauki.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków
500 plus

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków

Już od 1 lutego 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby korzystające...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!