Szturm na IT. Studia informatyczne pękają w szwach
Inżynieria internetu rzeczy (IoT) to najbardziej oblegany kierunek na polskich uczelniach, wynika z przedstawionego niedawno komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort podliczył stopień obłożenia najpopularniejszych kierunków u progu bieżącego roku akademickiego.
- Anna Malinowska
- /
- 17 grudnia 2020
Studia na politechnice – stopień obłożenia
Absolwenci szkół średnich dobrze wiedzą, po jakich studniach można liczyć na najlepsze wynagrodzenie i najwyraźniej podążają tą drogą. Nie dziwi więc, że najbardziej obleganymi uczelniami są politechniki. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki całe podium najmocniej obleganych uczelni zajęły politechniki – kolejno: Poznańska, Gdańska i Warszawska, gdzie o jeden indeks walczyło co najmniej sześciu abiturientów. Nie zaskakuje też czwarta pozycja. Tu również znalazła się Politechnika, tyle że… Łódzka z wynikiem pięciu chętnych na jedno miejsce.
Patrząc na chętnych przez pryzmat nominalnych wartości, najwięcej osób wzięło udział w procesie rekrutacyjnym Politechniki Warszawskiej, gdzie swoje dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy osób. W tym zestawieniu na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski (ponad 43 tys.), a podium zamyka krakowski Uniwersytet Jagieloński (ponad 33 tys.)
Matury i egzaminy ósmoklasisty 2021. Są ostateczne wytyczne Martyna Kowalska
Rok akademicki 2020/2021 w liczbach
Na pierwszy rok studiów w bieżącym roku akademickim przyjęto 428 tys. osób, z czego 314 tys. to studenci studiów pierwszego stopnia oraz studiów magisterskich. Naukę ma studiach drugiego stopnia rozpoczęło 114 tys. żaków. Zdecydowana większość, bo niemal 300 tys. to studenci uczelni publicznych.
Najpopularniejsze kierunki studiów
Tu nie ma sensacji. W dalszym ciągu największa część kandydatów chce studiować informatykę. W tym roku taką decyzję podjęło ponad 33 tysiące osób. Drugie miejsce zajęła psychologia – 29 tys. a trzecie zarządzanie 25 tys. Największa konkurencja w staraniach o indeks zauważona została w przypadki inżynierii rzeczy. O każde miejsce na tym kierunku walczyło aż 28 osób. Na kolejnych pozycjach znalazła się orientalistyka-koreanistyka (23 os./miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (18 os./miejsce). Na dalszych, ale wciąż wysokich miejscach uplasowały się takie kierunki, jak orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą czy matematyka i analiza danych – wymienia resort edukacji i nauki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.