Czy będzie 500+ przed świętami?

Dla wielu rodzin wypłata zasiłku 500+ jeszcze przed świętami z pewnością podratowałaby domowy budżet czy pozwoliła na zakup nieco droższych prezentów. Wszystko jednak leży w gestii gmin, które uruchamiają przelewy na konta beneficjentów pomocy. Czy w tym roku będzie szansa świadczenie 500+ tuż przed świętami?

Czy będzie 500+ przed świętami?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 grudnia 2020

Czy 500+ może być wypłacone przed wigilią?

Jak pokazuje ubiegłoroczna praktyka, świadczenie 500+ wypłacane na każde dziecko przed ukończeniem osiemnastego roku życia, może być wypłacone wyjątkowo we wcześniejszym terminie. W 2019 roku, na takie działania zdecydowało się wiele samorządów gminnych. Wiele wskazuje na to, że również w tym roku, wsparcie dla rodzin trafi na konta jeszcze przed 24 grudnia 2020 roku. To oznacza, że świąteczne budżety wielu rodzin mogą być większe, tym bardziej że nie będzie okazji, by przeznaczyć te środki np. na zimowy wypoczynek.

Świadczenia rodzinne czy alimentacyjne przed świętami?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała właśnie do gmin o wcześniejszą wypłatę nie tylko samego 500+ ale także świadczeń wychowawczych, rodzinnych i alimentacyjnych.

– „Dla wielu rodzin świadczenia takie jak „500+”, ale też np. świadczenia rodzinne czy z funduszu alimentacyjnego stanowią ważną część domowego budżetu. Szczególnie wyraźnie widać to w czasie pandemii. Dlatego zwróciłam się do gmin o sprawną wypłatę tych świadczeń jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czy gminy mają pieniądze na wypłatę 500+ przed świętami?

Jak zapewnia minister Maląg, rząd już zabezpieczył w odpowiedniej wysokości środki, na poziomie zgłoszonym przez urzędy. To oznacza, że nie powinno być problemów z wypłatą wspomnianych świadczeń. Zatem ruch leży po stronie samorządów miast i gmin, od których zależy ostateczne uruchomienie przelewów zz odpowiedniej puli.

500+ – co to za program?

Rodzina 500 plus to program  wypłaty świadczeń realizowany od 1 kwietnia 2016 roku.  Zgodnie z założeniami ma on pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych bez względu na wysokość dochodów. Początkowo, program obejmował jedynie wsparcie dla rodzin posiadających dwoje i więcej dzieci. Możliwa była wypłata wsparcia także na pierwsze dziecko, ale musiały być wówczas spełnione kryteria dochodowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!