Będą nowe zasady segregacji śmieci. Zamiast 5 pojemników, tylko 3

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany w zakresie segregacji śmieci. Ma być łatwiej ale czy taniej?

Będą nowe zasady segregacji śmieci. Zamiast 5 pojemników, tylko 3
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 grudnia 2020

Od 2021 roku mają się pojawić zmiany dotyczące śmieci. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja o możliwości zmian w segregacji śmieci. Propozycja zakłada, że śmieci będą segregowane w trzech pojemnikach, a nie pięciu jak do tej pory. Mało tego. Wprowadzona ma być też możliwość rozliczania indywidualnego mieszkańców bloku. To wszystko zakłada projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości o porządku w gminach.

Założenie jest proste. Gmina będzie mogła segregować śmieci według 3 frakcji, a nie jak dziś pięciu. Żeby jednak tak mogło być, włodarze gminy muszą uzyskać na to zgodę ministra klimatu.

Segregacja śmieci 2021

Taka zmiana powinna spowodować obniżkę ceny. Bo przecież liczba segregowanych pojemników będzie mniejsza, a sam proces weryfikacji odpadów łatwiejszy. Obecnie bowiem największy procent kosztów związany jest z zagospodarowaniem tych odpadów. Zdaniem przedstawicieli gmin, zmiana ta jednak nie pomoże obniżyć cen. Gminy przygotowały swoją infrastrukturę na odbiór i zagospodarowanie 5 frakcji. Teraz może dojść do sytuacji, że gmina znów wyda pieniądze na przystosowanie infrastruktury do 3 frakcji, a minister klimatu uzna, że wymogi nie są spełnione.

Jak czytamy w Polska The Times, już na początku września tego roku zmieniono zasady segregacji śmieci w aglomeracji poznańskiej. Śmieci muszą segregować wszyscy, ale za to więcej niż wcześniej rodzajów odpadów można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa.

Zapowiadane zmiany mają też dać możliwość indywidualnego rozliczenia mieszkańców. Skończyć ma się solidarna odpowiedzialność osób mieszkających w jednym bloku wobec tych, którzy np. nie segregują. Choć szczegóły nie są znane, to mówi się o tym, że mieszkańcy bloków mają otrzymywać specjalne naklejki na swoje worki. W ten sposób będzie można zidentyfikować tych, którzy płacą za śmieci, od tych, którzy tego nie robią.

Ministerstwo klimatu zakłada też wprowadzenie maksymalnej stawki za wywóz odpadów z nieruchomości komercyjnych, takich jak sklepy czy biura. Wzrosną też kary za śmiecenie. Nawet 5 tys złotych trzeba będzie zapłacić za to, że rzucimy papierki w lesie albo wyrzucimy worek ze śmieciami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!