Zaległy urlop 2021
O roku 2020 wielu chciałoby już zapomnieć. Zanim jednak wyrzucisz stary kalendarz, używany w pracy, sprawdź, ile wykorzystałeś dni swojego urlopu, a jeśli nie prowadzisz takiej ewidencji, zapytaj o to w kadrach. Koniec roku to dobra okazja, by w okolicach świąt wykorzystać pozostające w puli dni wolnego, a jeśli nie jest to możliwe, możesz wykorzystać je w przyszłym roku. Na jakich zasadach można skorzystać z zaległego urlopu w 2021 roku?

- Michał Górecki
- /
- 16 grudnia 2020
Problem z urlopami 2020
Tak, wiemy, że ten temat może rozzłościć wiele osób, które z powodu pandemii, nauki zdalnej dziecka oraz innych „obostrzeniowych” okoliczności musieli wykorzystać całą pulę urlopu wypoczynkowego. Jak wynika z wypowiedzi firm, całkiem spora część pracowników zeszła w tym roku z urlopami „do zera”. Dla działów kadr oraz wyliczeń finansowych to często zbawienna sytuacja. Nie brakuje jednak osób, którym po 2020 roku pozostał całkiem spory „nawis” niewykorzystanych dni wolnych za 2020 roku.
Urlop wypoczynkowy i urlop zaległy
Na początek spójrzmy na art. 152, par. 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Co więcej, nie ma możliwości, by z tego prawa zrezygnować. Nie ma takich okoliczności, które przewidywałyby takie rozwiązanie. Odpoczynek się należy i kropka.
Jeżeli zaczynamy pracę u nowego pracodawcy, każdego miesiąca narasta nam uprawnienie do dni wolnych w wymiarze 1/12 całości urlopu, jaki w naszym przypadku przewiduje ustawa. Od 1 stycznia kolejnego roku, mamy już prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. To wszystko zależy od naszego staży pracy z zaliczonymi okresami studiów, staży zawodowych i innych przypadków przewidzianych w przepisach.
Często dochodzi jednak do sytuacji, w których w danym roku nie możemy wykorzystać całej puli urlopu. Są różne sytuacje leżące zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika. Niewykorzystanie dni wolnych nie oznacza jednak, że wraz z nowym rokiem tracimy do nich prawo. Pula niewykorzystanego urlopu przechodzi bowiem na kolejny rok. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. urlopem zaległym.
Czy pracodawca może przerwać mój urlop? Martyna Kowalska
Do kiedy muszę wykorzystać urlop zaległy za 2020 rok?
Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w art. 168 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, zaległy urlop ma zostać udzielony najpóźniej do 30 września. W tym przypadku mówimy o 2021 roku. Podkreślmy jeszcze raz jedno określenie - „zostać udzielony”. W tej sytuacji urlop trwający np. tydzień można rozpocząć pod koniec września. Nie jest istotne, że dobiegnie on końca w październiku.
Pracodawca wysyła na przymusowy urlop
Praktyka działania wielu firm zna przypadki „kolekcjonerów” urlopów, którzy lubią odkładać należny wypoczynek na później. Rodzi to problemy np. w sytuacji rozwiązania umowy o pracę, bowiem pracownikowi należy się w takiej sytuacji ekwiwalent – a to, szczególnie dla mniejszych firm oznacza dość duży wydatek. Nie jest jednak tak, że pracodawca nie może z tym nic zrobić – może bowiem wysłać zatrudnionego na urlop. Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, w której posiada on zaległy urlop, ale nie zamierza z niego skorzystać w najbliższym czasie. Drugim, jest okres wypowiedzenia, w którym można „zejść z niewykorzystanym urlopem do zera”. To częsta praktyka, szczególnie jeśli obowiązki pracownika może przejąć inna osoba.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.