Podatki od nieruchomości i opłata targowa 2021

W 2021 roku samorządy gminne nadal będą mogły stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości, a także przedłużać terminy płatności jego rat. Ma to związek z aktualną sytuacją wynikającą z pandemii koronawirusa. Dodatkowo „Tarcza 6.0” wprowadza zwolnienia z o opłaty targowej. Strata samorządów z tego tytułu ma być rekompensowana przez państwo.

Podatki od nieruchomości i opłata targowa 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 grudnia 2020

Zwolnienie z podatku od nieruchomości 2021

Podpisana w połowie grudnia przez prezydenta nowelizacja ustawy „covidowej” daje samorządom możliwość wsparcia przedsiębiorców m.in. w kwestii podatku od nieruchomości. Jest to przedłużenie w czasie rozwiązań, które istniały w 2020 roku. — „Dzięki tym zmianom gminy będą mogły zwolnić firmy z podatku lub odroczyć jego zapłatę” - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Kto może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości 2021

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, przedłużenie rozwiązań z zakresu podatku od nieruchomości, pozwala gminom na wsparcie przedsiębiorców, „których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu skutków, jakie wywołał COVID-19”. Mowa o artykule 15p oraz 15q ustawy z dnia 2 marcia 2020 roku  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Niemcy: Będą zmiany w małym ruchu granicznym z PolskąNiemcy: Będą zmiany w małym ruchu granicznym z Polską Jan Wróblewski

Kto decyduje o zwolnieniu z podatku od nieruchomości 2021

Przytoczone przepisy dają pole do działania dla gminnych radnych. To bowiem rady miast i gmin będą mogły wprowadzić, za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 wspomniane zwolnienia. Chodzi o podatki od nieruchomości takich jak grunty, budynki i budowle związane z prowadzonym biznesem.

Innym uprawnieniem rad miast oraz gmin jest możliwość przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości, w wybranych miesiącach pierwszego półrocza. To przedłużenie nie może jednak wykraczać poza 31 grudnia 2021 roku.

Zwolnienie z podatku nieruchomości a pomoc publiczna

Jak informuje resort finansów - „udzielone wsparcie — zgodne z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji Europejskiej — Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce (art. 15zzzh ustawy o COVID-19)”.

Zwolnienie z opłaty targowej

Zgodnie z przepisami zawartymi w tzw. tarczy branżowej przez cały 2021 rok nie będzie pobierana opłata targowa. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego, pobierające tego typu daninę, otrzymają rekompensatę od państwa. Będzie ona pochodziła z puli Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!