Podwyżka emerytur dla rocznika 1953

Osoby urodzone w 1953 roku, a w szczególności kobiety, miały wyjątkowego pecha. Z powodu błędu ustawodawcy miały prawo czuć się pokrzywdzone obowiązującym je mechanizmem obliczania wysokości emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Błąd ma wyprostować ustawa obowiązująca od lipca 2020 roku, na której efekty przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. Przeliczenia wysokości świadczeń  zostaną przeprowadzone po 11 stycznia 2021 roku.

Podwyżka emerytur dla rocznika 1953
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 grudnia 2020

Wyższe emerytury rocznika 1953

Podczas gdy większość emerytów czeka na marcową waloryzację świadczeń, jest jeden rocznik, który w nowym roku może spodziewać się sporego bonusu w związku z niesprawiedliwym (jak orzekł już wcześniej Trybunał Konstytucyjny) mechanizmem obliczania wysokości emerytury. Mowa o osobach urodzonych w 1953 roku, którym szansę na wyższe świadczenie dało rozwiązanie, nad którym musiał pochylić się w ubiegłym roku parlament.

Już od lipca obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dzięki którym osoby urodzone w 1953 roku mogą liczyć na wyższe świadczenia. Jak wyjaśnia ZUS — „wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych”. Jak obliczono, średnia podwyżka wyniesie nieco ponad 200 złotych. Zbliża się termin rozpoczęcia przeliczania wysokości świadczeń emerytów oraz osób pobierających po nich rentę rodzinną. Ma to nastąpić po 11 stycznia 2021 roku.

Przeliczenie emerytur 1953

Jak informuje ZUS, osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wnioskować do zakładu o naliczenie nowej emerytury na korzystniejszych zasadach. W przypadku świadczeniobiorców, którym już przyznano emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam zajmie się jej ponownym przeliczeniem.

Rocznik 1953 – emerytury do poprawki

Omawiana możliwość dotyczy osób, które urodziły się w 1953 roku oraz pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą, która została przyznana na podstawie wniosku, który trafił do ZUS przed 1 stycznia 2013 roku. Nie jest istotne czy zakład podjął decyzje w sprawie wcześniejszego świadczenia przed, czy już po tym terminie.  Ustawa dotyczy także osób, które mają prawo do renty rodzinnej po takich emerytach.

Emerytury i renty 2021Emerytury i renty 2021 Anna Malinowska

Jak skorzystać z przepisów ws. emerytur 1953?

Po pierwsze, osoby, które pobierają jeszcze emeryturę wcześniejszą, i którym nie przyznano dotąd emerytury powszechnej, muszą złożyć wniosek o takie świadczenie w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie wspomnianej nowelizacji ustawy. Mają zatem jeszcze czas do 11 stycznia 2021 roku.

W przypadku osób, którym przyznano już emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur, nie ma obowiązku zgłaszania się do ZUS-u. Zakład z urzędu, czyli samodzielnie musi przeliczyć wysokość emerytury powszechnej, opierając się o nowe przypisy. Ma to nastąpić dopiero po 11 stycznia 2021 roku. Stosowna decyzja wraz z nową wysokością emerytury zostanie przesłana pocztą.  Dokładnie te same zasady będą obowiązywały w przypadku renty rodzinnej, która została przyznana po osobie zmarłej z rocznika 1953, która pobierała emeryturę wcześniejszą.

Od kiedy będzie przysługiwała wyższa emerytura dla rocznika 1953?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie ZUS, wyższa emerytura będzie przysługiwała od dnia, od którego wypłacana była emerytura powszechna. W przypadku zawieszenia świadczenia, emerytura na korzystniejszych zasadach będzie przysługiwała od tego dnia, od którego była możliwość podjęcia jej wypłaty.

Czy będzie wyrównanie emerytur dla rocznika 1953?

Jeżeli okaże się, że nowa wysokość świadczenia po przeliczeniu będzie wyższa od dotąd pobieranej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał wypłacić wyrównanie. Zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić w styczniu i lutym, a jeśli nie będzie to możliwe, wówczas bonus trafi do emeryta w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.

Lista emerytur wcześniejszych dla rocznika 1953, których dotyczy nowelizacja

Cytujemy za ZUS:

·      emerytura nauczycielska z art. 88 Karty Nauczyciela,

·      emerytura górnicza,

·      emerytura przyznana z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

·      emerytura przyznana na podstawie art. 46 w związku z art. 29 lub 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

·      emerytura kolejowa.

Nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2020 poz. 1222).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!