Emerytury i renty 2021

Minimum 50 złotych brutto – taką podwyżkę rent i emerytur w 2021 roku przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek (15 grudnia) przez Radę Ministrów. Zgodnie z ustaleniami minimalna emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1250 złotych. Dolna granica dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.

Emerytury i renty 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 grudnia 2020

Jaka emerytura w 2021

Projekt rządu przewiduje, że wszystkie świadczenia emerytalne i rentowe w 2021 roku zostaną podniesione o wskaźnik waloryzacji, który założono na poziomie 3,84%. Do tego rząd dokłada gwarantowaną „minimalną podwyżkę” o 50 zł – co jest ważną informacją szczególnie dla osób pobierających najniższe świadczenia. To oznacza, że najniższa emerytura w 2021 roku wyniesie 1250 złotych. Ta sama kwota dotyczy rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne,  a także renty socjalne.  

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 2021

Nieco niższa będzie minimalna renta dla osób z orzeczoną częściową niezdolnością do pracy. Tacy świadczeniobiorcy mogą liczyć na świadczenie w wysokości co najmniej 937,50 zł — wynika z rządowego projektu.

W przypadku tego typu świadczeń oraz renty inwalidzkiej trzeciej grupy podwyżka wyniesie co najmniej 37,50 zł. Nieco inne zasady przyjęto dla osób pobierających tzw. emeryturę częściową. W tym przypadku skala podwyżek zacznie się od 25 zł w górę.

Dlaczego stosuje się mechanizm minimalnej podwyżki emerytur?

Minimalna podwyżka to najprostszy sposób na podnoszenie najniższych świadczeń. W sytuacji, w której dla wszystkich emerytur stosowana byłaby waloryzacja procentowa, poziom minimalnych świadczeń rósłby wolniej. Tymczasem jak twierdzą związki zawodowe, najniższe emerytury ocierają się o minimum egzystencji, dlatego ważne jest, by ten poziom rósł szybciej, niż wynika to z ustawowego wskaźnika waloryzacji obliczanego na podstawie inflacji.

Jak negocjować podwyżkę w pracy?Jak negocjować podwyżkę w pracy? Michał Górecki

Dla kogo minimalna podwyżka emertytur?

W mediach już pojawiły się obliczenia, z których wynika, że na zasadzie minimalnej, pięćdziesięciozłotowej podwyżki najbardziej (procentowo) skorzystają świadczeniobiorcy otrzymujący mniej niż 1302,08 zł miesięcznie. W ich przypadku będzie bowiem obowiązywała waloryzacja kwotowa, w wysokości wspomnianych 50 zł. Wyższe świadczenia będą kwalifikowały się do podwyżki w o 3,84%.

Wskaźnik waloryzacji 2021

Pamiętajmy, że cały czas mówimy o rządowym projekcie. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy dopiero w lutym 2021 roku. Zakładając, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,84, koszt waloryzacji wyniesie niecałe 10 mld złotych.

Co to jest waloryzacja?

Waloryzacja emerytur odbywa się co roku, w pierwszy dzień marca. Najprościej rzecz ujmując, to nic innego, jak dopasowanie wysokości świadczenia emerytalnego a także rent do coraz wyższych kosztów życia wynikających z inflacji.

Emerytury 2020

Przypomnijmy, 1 marca 2020 roku emerytury wzrosły o 3,56%. Minimalna podwyżka w br. wynosiła jednak 70 złotych, czyli więcej niż obecnie planuje rząd w przypadku waloryzacji 2021.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!