Brexit 2021 – jakie cło, akcyza, VAT?

To już jest ten moment. Choć Wielka Brytania opuściła Unię Europejską prawie rok temu, to dopiero teraz dobiega końca okres przejściowy, jaki ustaliły między sobą Londyn i Bruksela. Jak informuje resort finansów, od 1 stycznia 2021 roku celnicy z państw członkowskich UE zarówno w procedurze eksportu oraz importu ze Zjednoczonym Królestwem będą stosowali przepisy takie, jak w przypadku wszystkich krajów trzecich, czyli nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej. Pewnym wyjątkiem będzie jednak obszar Irlandii Północnej.

Brexit 2021 – jakie cło, akcyza, VAT?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2020

Handel z Wielką Brytanią 2021

Jak donoszą agencje prasowe, nadal nie wiadomo czy Bruksela i Londyn zdecydują się na podpisanie umowy ws. wzajemnych relacji, czy też zrealizuje się scenariusz twardego Brexitu – czyli wyjścia bez podpisania ostatecznej umowy. Niezależnie od tego od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie stosowała prawa celnego i podatkowego Unii Europejskiej. To oznacza, że na granicy „unijno-brytyjskiej” pojawią się kontrole towarów oraz zaczną obowiązywać wymogi administracyjne z zakresu odpraw celnych i granicznych.

Jakie cło po Brexicie?

Jak przyznaje ministerstwo finansów „Brexit to nowa sytuacja prawna”. Co ona oznacza dla przedsiębiorców? To przede wszystkim obowiązek dopełnienia formalności celnych zarówno w sytuacji importowania jak i eksportowania towarów między Polską a Wielką Brytanią. Po pierwsze należy przygotować się do stosowania operacji celnych, odpowiednich dla tzw. kierunku – mówimy bowiem o przywozie, wywozie i ewentualnym tranzycie dóbr.

CZYTAJ TEŻ Praca lub nauka w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 — BREXIT

CZYTAJ TEŻ Import i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii — numer EORI

Import z Wielkiej Brytanii 2021

Firmy, które będą importowały z Wielkiej Brytani towary na obszar celny Unii Europejskiej, muszą od 1 stycznia 2021 roku składać w urzędach celnych w UE dane bezpieczeństwa. Odbywać się to będzie drogą elektroniczną. Chodzi o przewozowe deklaracje skrócone dla celów analizy ryzyka. Import towarów z Wielkiej Brytanii będzie także wymagał dokonania celnych zgłoszeń importowych. To oznacza, że każdy produkt będzie objęty procedurą celną.

Dzieci rolników mogą otrzymać nawet 1500 złotych na zakup sprzętu komputerowegoDzieci rolników mogą otrzymać nawet 1500 złotych na zakup sprzętu komputerowego Jan Wróblewski

Eksport z Wielkiej Brytanii 2021

W przypadku eksportu towarów, produkty z UE będą musiały być zgłoszone do tzw. procedury wywozu, co również dobywa się drogą elektroniczną. Istotne będzie potwierdzenie zakończenia procedury wywozu, który otrzymujemy w formie komunikatu elektronicznego IE599. Jest on podpisany przez urząd wywozu. To stanowi także dowód dla urzędu skarbowego w zakresie zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług (VAT).

Warunki handlu z Wielką Brytanią 2021

Aby prowadzić handel z Wielką Brytanią po 1 stycznia 2021 roku, konieczne jest spełnienie podstawowych warunków, dzięki czemu będzie można składać deklaracje i zgłoszenia celne po brexicie. Niezwykle przydatne będą aplikacje, które umożliwiają przesłanie elektronicznych komunikatów do systemy IT. Po drugie należy dopełnić formalności związanych z usługą e-Klient, w tym uzyskanie przez przedsiębiorcę numeru EORI. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie elektronicznego podpisu – powinna go posiadać osoba, która w imieniu firmy będzie wysyłała komunikaty do systemu IT.

Jaka akcyza po Brexicie?

Zgodnie z informacją przedstawioną na stronie ministerstwa finansów podatek akcyzowy dotyczący wyrobów podlegających takiemu opodatkowaniu będzie należny przy ich imporcie na teren Unii Europejskiej. To m.in. napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, wyroby energetyczne, energia elektryczna, susz tytoniowy, płyn do e-papierosów, wyroby nowatorskie oraz samochody osobowe.

„Przywóz wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE i wywóz wyrobów akcyzowych z UE do Wielkiej Brytanii będzie stanowił odpowiednio import i eksport z/do państwa trzeciego (nie dotyczy to Irlandii Północnej, która od 1 stycznia 2021 r. będzie traktowana jako państwo członkowskie)” — wyjaśnia ministerstwo finansów.

Podatek VAT po brexicie

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym po 1 stycznia 2021 Wielka Brytania nie będzie podlegała przepisom Unii Europejskiej w dziedzinie podatku od towarów i usług (VAT). Nie jest to jednak tak proste – wyjątkiem będzie jeden z jej członów czyli -  Irlandia Północna, która na mocy dwustronnych porozumień nadal będzie podlegała pod unijne przepisy VAT. To oznacza, że obrót towarami między Polską a Irlandią Północną będzie wyglądał tak samo jak dotychczas.

Tax Free dla mieszkańców Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 osoby mieszkające na stałe w Wielkiej Brytanii (oprócz Irlandii Północnej) będą mogli odzyskać VAT od towarów zakupionych w Polsce, pod warunkiem, że zostaną wywiezione w stanie nienaruszonym w bagażu podręcznym. Wszystko w ramach systemu Tax Free.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!