Dzieci rolników mogą otrzymać nawet 1500 złotych na zakup sprzętu komputerowego

W związku z pandemią koronawirusa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła specjalny program wsparcia finansowego. Dzięki niemu dzieci rolników mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na zakup sprzętu komputerowego. Sprawdź jak złożyć wniosek o dofinansowanie.

Dzieci rolników mogą otrzymać nawet 1500 złotych na zakup sprzętu komputerowego
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 15 grudnia 2020

Na czym ma polegać program?

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju, sprawiła, że wszystkie szkoły, oraz uczelnie wyższe zostały zmuszone ponownie przejść na zdalne nauczanie. Przypomnijmy, że w tym trybie placówki edukacyjne będą funkcjonować minimum do 17 stycznia 2021 r. Wtedy też zakończą się ogólnopolskie ferie zimowe.

W związku z zaistniałą sytuacją ARiMR postanowiła stworzyć program polegający na dofinansowywaniu zakupu sprzętu komputerowego przez dzieci rolników. Rodziny, które spełniają określone kryteria, mogą liczyć na 1500 złotych dopłaty na ten cel.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Agencja opublikowała wytyczne, według których będzie przyznawane dofinansowanie. Z informacji podanych na stronie www.arimr.gov.pl, wynika, że z dopłat będzie mogła skorzystać rodzina:

 • w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;

 • w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

 • w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

 • w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r. podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;

 • która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych, lub środków organizacji pozarządowych, lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

Oznacza to, że z dotacji może skorzystać rodzina, która nie otrzymała pomocy w tym zakresie w ostatnich trzech latach. Oprócz tego spełnione muszą zostać następujące warunki:

 • jeden z rodziców lub opiekunów musi być rolnikiem, 

 • minimum dwójka dzieci w rodzinie jest niepełnoletnia, 

 • dochód na członka rodziny nie przekracza 1200 zł miesięcznie.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania dofinansowania, jeden z rodziców  musi złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy do oddziałów ARiMR. Można to zrobić osobiście, pocztą lub za pomocą administracji elektronicznej. W przypadku ostatniej metody należy zalogować się na platformę ePUAP. Co ważne, w dokumentacji trzeba podać zarówno nasze dane, jak i członków rodziny, a zwłaszcza tych poniżej 18. roku życia. Należy również pamiętać, by wykazać dochody. 

Oprócz tego wniosek należy uzupełnić o:

 •  kopie decyzji, odnośnie ustalenia wymiaru podatku rolnego na rok 2019 r.,

 •  kopie zeznań podatkowych za 2019 r.,

 • kopię faktury potwierdzającej dokonanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać do 30 grudnia 2020 roku. Należy pamiętać, że dotacja obejmuje sprzęt komputerowy zakupiony w terminie od 10 grudnia 2020 do 31 marca 2021 r. W związku z tym: "Rodzic lub opiekun musi dostarczyć fakturę potwierdzającą dokonanie zakup takiego sprzętu do 15 kwietnia 2021 r., do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy" — możemy przeczytać na stronie ARiMR.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!