Alkohol jako świąteczny prezent dla kontrahenta. Czy można odliczyć podatek VAT?

Wino i inne alkohole to w okresie przedświątecznym popularny “prezent firmowy”. Wielu przedsiębiorców zastanawia się zatem, jak klasyfikować alkohol przekazany kontrahentom w formie upominku i czy można odliczyć od niego podatek VAT.  

Alkohol jako świąteczny prezent dla kontrahenta. Czy można odliczyć podatek VAT?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 15 grudnia 2020

Co mówią przepisy w tej sprawie?

Według obowiązujących przepisów kosztów reprezentacji nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że pieniądze przeznaczone na zakup alkoholu dla kontrahenta uważa się za koszt reprezentacji. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorca tak naprawdę płaci za wywołanie dobrego wrażenia i ocieplenie wizerunku firmy w oczach współpracowników. Konsekwencją takiego działania jest fakt, iż wydatki tego typu są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Regulacje dotyczące tej kwestii zostały opisane w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT.

Warto jednak wiedzieć, że ustawa o VAT nie mówi wprost o wyłączeniu prawa do odliczenia podatku za alkohol nabyty w formie prezentu dla innego przedsiębiorcy. Nawet w przypadku, gdy wspomniane wydatki mają charakter reprezentacyjny i nie zalicza się ich do kosztów uzyskania przychodów.

Co zrobić, żeby móc odliczyć VAT?

W celu odliczenia podatku VAT od alkoholu zakupionego w formie upominku dla kontrahenta należy spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich, jest taki by zakupiony towar, miał związek z działalnością, która podlega opodatkowaniu VAT. Ma to związek, z tym że czynny podatnik ma prawo odliczyć VAT od alkoholu kupionego na prezent. Jest to możliwe pod warunkiem, że został on nabyty w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

O czym trzeba pamiętać, odliczając VAT?

Musimy pamiętać, że w momencie przekazania alkoholu kontrahentom zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT musimy liczyć się z obowiązkiem naliczenia VAT należnego. Szczególnie jeśli przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT z faktury za wspomniany alkohol. To, co powinno ucieszyć wszystkich przedsiębiorców, to fakt, że przepisu tego nie stosuje się w przypadku prezentów o niskiej wartości pieniężnej. Za taką wartość uznaje się kwotę nieprzekraczającą 100 zł w ciągu roku podatkowego. Dzieje się tak pod warunkiem, że podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Jeśli jednak wartość przekazanych wybranej osobie upominków, przekroczy kwotę 100 zł, musimy liczyć się z obowiązkiem opodatkowania czynności polegającej na przekazaniu kontrahentowi alkoholu w formie upominku.

Oznacza to, że pomimo tego, że przedsiębiorca odliczy VAT od nabycia alkoholu, to i tak finalnie będzie musiał naliczyć go ponownie przy przekazaniu prezentu kontrahentowi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!