Czy windykator może zabrać telewizor lub inny przedmiot z domu?

Kontakt z firmą windykacyjną nigdy nie należy do przyjemnych, szczególnie gdy jej przedstawiciele zapukają do drzwi dłużnika. Trzeba jednak pamiętać, że windykator nie jest komornikiem i nie może podczas interwencji zająć przedmiotów majątkowych. Nie może zatem wynieść telewizora, komputera czy konsoli do gier.

Czy windykator może zabrać telewizor lub inny przedmiot z domu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 grudnia 2020

Windykator nie może zabrać niczego z domu dłużnika.

Jak wskazuje w jednym ze swoich poradników UOKiK, firma windykacyjna może co prawda zwrócić się do nas z prośbą o ujawnienie majątku, ale w żadnym razie nie może na nas tego wymusić. Windykator może poruszać się w granicach prawa, a to zezwala najwyżej na wniesienie roszczeń do sądu. Dopiero prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności pozwala na zabezpieczenie majątku dłużnika – ale może dokonać tego jedynie komornik. Nie windykator.

Nieuzasadnione są zatem groźby odebrania domowego sprzętu, samochodu, roweru przez windykatora, jeśli w jakimś terminie dłużnik nie spłaci swoich zobowiązań. Zwyczajnie tego typu firmy nie mają do tego uprawnień. Nie należy także szukać prób rozwiązania problemu poprzez wręczenie windykatorowi jakichkolwiek przedmiotów. Lepiej jest sprzedać je na rynku wtórnym, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na całkowitą lub częściową spłatę zadłużenia.

Co może windykator?

Firmy windykacyjne mogą podejmować działania, które służą dochodzenia należności, jednak nie mogą wykraczać poza obowiązujące przepisy prawa. Oznacza to, że windykator może nawiązać kontakt osobisty z dłużnikiem, np. zadzwonić do niego lub „odwiedzić” w miejscu zamieszkania. Jego działania podczas takiej rozmowy telefonicznej lub wizyty w domu są jednak ograniczone.

Kiedy mogę stracić rodzinny ogród działkowy?Kiedy mogę stracić rodzinny ogród działkowy? Martyna Kowalska

Niedozwolone jest bowiem posługiwanie nieprawdziwymi informacjami. Niedopuszczalne są także formy przymusu fizycznego czy psychicznego, a nawet groźby ich zastosowania. Zbyt częste wizyty lub telefony windykatora mogą być potraktowane jako nękanie. Warto pamiętać o swoich prawach i sprzeciwiać się wszelkim działaniom, które można potraktować np. jako szantaż. Na szczęście, wiele profesjonalnych podmiotów działających na rynku windykacji zdaje sobie z tego sprawę i nie przekracza granic prawa. Ich pracownicy często odbywają szczegółowe szkolenia z udziałem prawników i specjalistów od egzekwowania należności. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarzają się przypadki nieuczciwych działań.

Czy windykator może spisać majątek?

Jeżeli w rozmowie telefonicznej lub w oficjalnym piśmie przedstawiciel firmy windykacyjnej poinformuje (lub choćby zasugeruje), że jego pracownicy przyjadą, by spisać majątek lub zająć jakąś ruchomość, dojdzie wówczas do złamania przepisów. Żadna firma nie ma takich uprawnień. Niestety zdarzają się takie przypadki. Niektóre kończyły się interwencją prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!