Mieszkasz na terenach „Natura 2000”. Możesz dostać nawet pół miliona złotych

Nawet pół miliona złotych wsparcia dla rolników mieszkających na obszarach cennych przyrodniczo można uzyskać z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020 – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje w rozwój gospodarstwa.

Mieszkasz na terenach „Natura 2000”. Możesz dostać nawet pół miliona złotych
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 grudnia 2020

Natura 2000 – do kiedy wnioskować o pomoc?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” trwa jeszcze do 30 grudnia. Stosowne dokumenty można składać osobiście, przez internet lub pocztą.

Natura 2000 – kto może otrzymać wsparcie?

Jednym z podstawowych kryteriów przyznania pomocy jest położenie trwałych użytków zielonych i pastwisk w granicach chronionego obszaru „Natura 2000”. Ich łączna powierzchnia musi przekraczać jeden hektar. Celem wsparcia jest ułatwienie prowadzenia działalności rolniczej, na terenach, wobec których zgodnie z prawem wprowadzono podwyższone standardy środowiskowe na obszarach szczególnie ważnych pod względem przyrodniczym.

Natura 2000 – na jakie inwestycje można zyskać dofinansowanie?

Wsparcie przyznawane jest na inwestycje, dzięki którym będzie można utrzymać i użytkować w gospodarstwach trwałe użytki zielone w granicach obszaru Natura 2000. Ważne jest to, by nie wpływały negatywnie na otaczającą je przyrodę oraz nie stały w sprzeczności z przepisami regulującymi działania ochronne, które zostały ustanowione dla takich obszarów.

Natura 2000 – co podlega refundacji z PROW?

Rolnicy mogą liczyć na refundację 50 procent kosztów, jakie ponieśli na realizację inwestycji. Nieco wyższy pułap wsparcia został wprowadzony dla młodych rolników. Mogą oni liczyć na 60-procentową refundację.

Górny limit pomocy na beneficjenta lub jedno gospodarstwo został ustalony na 500 tys. złotych. Ostateczna wysokość jest uzależniona od rodzaju inwestycji. Najwyższe wsparcie dotyczy budowy lub modernizacji budynków inwentarskich.

Z kolei w przypadku inwestycji w maszyny do utrzymania trwałych użytków zielonych, pojenia zwierząt czy magazynowania pasz, górny limit wsparcia ustalono na 200 tys. złotych.

Jak dużą powierzchnię zajmują obszary „Natura 2000”

Szacuje się, że po zmianach granic w 2012 roku obszary „Natura 2000” zajmują niemal 1/5 powierzchni lądowej Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!