Import i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii - numer EORI

Numer EORI: co to jest, jak go uzyskać i do czego jest potrzebny? Co to jest SISC? Sprawdź, co musisz wiedzieć.  

Import i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii - numer EORI
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 15 stycznia 2021

Numer EORI co to jest?

Jest to specjalny numer identyfikacyjny przeznaczony dla podmiotów gospodarczych. Jest on przyznawany jednorazowo i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niemu przedsiębiorca może zostać rozpoznany przez wspólnotowe organy celno-skarbowe.

Jak wygląda numer EORI?

Numer EORI składa się z kodu kraju, w którym dana firma lub osoba jest zarejestrowana oraz maksymalnie 15 pozostałych cyfr.

W przypadku firm z polski numer EORI wygląda następująco:

  • PL+ NIP (numer rejestracyjny VAT) + 00000.

Do czego potrzebny jest numer EORI?

Numer EORI jest potrzebny w przypadku eksportu albo importu towarów pomiędzy UE, a innym krajem spoza UE. Od 1 stycznia 2021 posiadanie numeru jest wymogiem w handlu z Wielką Brytanią.

W przypadku, gdy świadczymy usługi np. na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii, numer EORI nie jest nam potrzebny.

Jak sprawdzić po NIP numer EORI?

Najprostszym sposobem na ustalenie swojego numeru jest sprawdzenie go po NIP. Struktura numeru różni się w zależności od kraju UE w którym został nadany. Zazwyczaj jednak opiera się on na numerze identyfikacji podatkowej danego podmiotu. W przypadku Polski jest to numer NIP firmy poprzedzony oznaczeniem kraju czyli PL, oraz pięcioma zerami na końcu.

Jak złożyć wniosek?

  1. Na początku należy założyć konto na portalu www.puesc.gov.pl.
  2. Po wypełnieniu obowiązkowych pól, zatwierdź formularz przyciskiem “Utwórz konto”.
  3. Następnie wejdź na swoją skrzynkę mailową i znajdź e-mail z linkiem aktywacyjnym.
  4. Po kliknięciu w link i aktywacji konta, możesz przejść do następnego kroku.

Rejestracja w przypadku osoby fizycznej

W celu zarejestrowania osoby fizycznej należy z poziomu swojego konta wejść w zakładkę oznaczoną jako “Formularze”, a następnie przejść do następnej zakładki pod nazwą “e-Formularze”.

Kolejnym krokiem jest wybranie spośród eFromularzy tego, który nosi nazwę Rejestracja Osoby Fizycznej. Wypełnij wszystkie aktywne pola i wciśnij “Generuj formularz”, a następnie wyślij go w SISC — jest to "System Informacyjny Skarbowo-Celny".

Warto wiedzieć, że jeśli dysponujemy certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym, możemy podpisać dokument przed jego wysłaniem. Jest to o tyle ważne, że osoba podpisująca eFormularz zostaje zwoloniona z obowiązku potwierdzenia swojej tożsamości w urzędzie celno-skarbowym lub delegaturze UCS (ewentualnie w oddziale celnym).

W przypadku osób fizycznych, które nie podpisały wniosku certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym e-PUAP, są one zobowiązane do stawienia się z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość w najbliższym urzędzie celno-skarbowym, delegaturze UCS lub oddziale celnym. Celem takiej wizyty jest potwierdzenia tożsamości.

Następnym krokiem jest wygenerowanie certyfikatu celnego ( można go pominąć jeśli jesteśmy osobą fizyczną, która posiada certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany e-PUAP).

W tym celu należy zalogować się na swoje konto, następnie zapoznać się z “instrukcją postępowania w celu uzyskania certyfikatu celnego oraz wykonania podpisu elektronicznego opublikowanej” na stronie https://puesc.gov.pl/web/puesc/pki). Ma to na celu właściwe przygotowanie komputera do pobrania certyfikatu. Następnie wybieramy przycisk „Generuj certyfikat celny" i postępujemy zgodnie z publikowanymi komunikatami.

Rejestracja podmiotu (nadanie numeru EORI)

Przed przystąpieniem do rejestracji Podmiotu, mamy obowiązek upewnić się, że podmiot nie został już zarejestrowany w SISC.

W tym celu wybieramy wniosek zatytuowany “Aktualizacja Podmiotu.

W pole IDSISC wprowadzamy numer NIP podmiotu w następującej konfiguracji: PL+numer NIP podmiotu+00000.

Jeżeli w polu poniżej pojawi się numer NIP, należy go wybrać i kontynuować wypełnianie wniosku. Jeżeli zdarzy się, że okno z wyborem numeru nie otworzy się, musimy przejść do wypełniania wniosku Rejestracja_Podmiotu.

Następnie musimy wypełnić aktywne pola formularza Rejestracja_Podmiotu. W celu uzyskania numeru EORI zaznaczamy pole: obszar działania – cło oraz pole „w przypadku wnioskowania o numer EORI należy zaznaczyć pole".

W następnym kroku wybieramy przycisk „Generuj formularz", podpisujemy go i wysyłamy do SISC. Po dopełnieniu wszystkich formalności czekamy na potwierdzenie rejestracji oraz nadanie numeru IDSISC i numeru EORI. Potwierdzenie nadania numeru wpłynie na konto osoby fizycznej, która o niego wnioskowała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!