Praca na umowę cywilnoprawną – kiedy postojowe?

Praca na umowę cywilnoprawną w czasie trwającego kryzysu, może wiązać się z pomocą od państwa. Osoby, które pracują w oparciu o umowę agencyjną, zlecenia czy świadczą usługi w ramach umowy o dzieło, z tytułu mieszczącego się katalogu wsparcia Tarczy 6.0 mogą starać się o jednorazowe świadczenie postojowe. Kiedy należy się postojowe i na jakich warunkach?

Praca na umowę cywilnoprawną – kiedy postojowe?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 stycznia 2021

Umowa cywilnoprawna – dla kogo postojowe?

Na postojowe w przypadku umowy cywilnoprawnej mogą liczyć osoby, które uzyskiwały przychód z takiej umowy zawartej do 15 grudnia 2020 roku. Istotne jest, aby była ona zawarta z tytułu, który został wymieniony w katalogu wsparcia Tarczy 6.0. Są to m.in. działalność twórcza z zakresu sztuk plastycznych, literatury, muzyki, aktorstwa, wokalistyki oraz usług związanych z architekturą. Kolejnym warunkiem jest brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż wspomniana umowa cywilnoprawna.

Przychód z umowy agencyjnej, zlecenia czy o dzieło w miesiącu poprzedzającym ten, za który złożono wniosek, nie mógł przekroczyć trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia!Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia! Mikołaj Frączak

Umowa cywilnoprawna – jak uzyskać postojowe?

Nabór wniosków trwa od 15 stycznia 2021 r. Stosowny wniosek, który otworzy drogę do wsparcia w postaci jednorazowego świadczenia postojowego to dokument RSP-CD6. Można go składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Data graniczna dla takiego nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że wniosek musi trafić do ZUS najpóźniej na 3 miesiące, licząc od miesiąca, w którym rząd zdecyduje się znieść stan epidemii.

Umowa cywilnoprawna – ile wynosi postojowe?

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe w przypadku umów cywilnoprawnych wynosi 2080 złotych, jednak jak wyjaśnia ZUS „jeśli (...) suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!