Ile wynosi limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko?

Jaki jest limit dochodu podatkowego za 2020 r.? Czy są jakieś ograniczenia związane z dochodami dziecka za ubiegły rok? Do którego roku życia można skorzystać z ulgi na dziecko? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.  

Ile wynosi limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 18 stycznia 2021

Czym jest ulga podatkowa na dziecko?

Ulga na dziecko, to rodzaj tzw. ulgi prorodzinnej. Przysługuje ona zarówno na dzieci poniżej 18 roku życia, jak i te uczące się do 25 r.ż. Oprócz tego ulga przysługuje również na dzieci z niepełnosprawnościami (niezależnie od ich wieku).

Ulga na dziecko 2020, komu przysługuje?

Podatnik może skorzystać z ulgi na dziecko, jeśli:

 • wykonywał tzw. władzę rodzicielską,

 • pełnił funkcję opiekuna prawnego, 

 • dziecko z nim zamieszkiwało,

 • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej,

 • jest prawnym opiekunem dziecka (i dziecko zamieszkuje właśnie z nim),

 • rodziny zastępcze. 

Z odliczenia nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Ulga na dziecko, do którego roku życia?

Z ulgi mogą skorzystać rodzice dzieci, które są:

 • małoletnie;

 • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na ich wiek),

 • nie ukończyły 25. roku życia, i nadal uczą się lub studiują, a oprócz tego, w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż 3089 zł. Należy pamiętać, że do wspomnianych dochodów nie wlicza się renty.

Dochód dziecka rozumie się jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów.

Ulga na dziecko, jaki jest limit dochodu?

Ulga na dziecko za 2020 r. przysługuje małżeństwom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. W związku z tym wysokość miesięcznego dochodu (już po odjęciu zapłaconych składek ZUS), który uprawnia do otrzymania ulgi na dzieci, nie może przekroczyć 9 333,33 zł. 

Rodzice nie mogą odliczyć ulgi na dziecko, jeżeli w danym roku kalendarzowym zarobiło ono więcej niż 3089 zł.

Ulga na dziecko: który rodzic odlicza?

Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to wpisują oni łączną ulgę na dziecko. Jeżeli rozliczenie jest osobno, to istnieje możliwość, by w formularzu wpisać po połowie przysługującego odliczenia lub ustawić je procentowo. Oznacza to, że jeden z małżonków może wpisać np. 20 proc., a drugi 80 proc. Co więcej, limit w uldze na pierwsze dziecko obowiązuje również singli, rozwodników, wdowców. Dotyczy to również osób, które były w związku małżeńskim przez część roku. 

Jeżeli dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 56 tys. zł w ciągu roku, możemy liczyć nawet na 1112,04 zł odliczenia w rozliczeniu PIT, 

Ulga na dziecko, ile wynosi?

 • W przypadku jednego dziecka miesięczna ulga wynosi 92,67 zł. Oznacza to, że ulga roczna to 1112,04 zł. Należy pamiętać, że ulga przysługuje podatnikowi, który rozlicza się indywidualnie, a jego dochód nie przekroczył 56 000 zł. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem – limit wynosi 112 000 zł. 

 • Jeśli chodzi o dwójkę dzieci, to miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko (razem 185,34 zł). Wysokość ulgi w skali roku wynosi po 1112,04 zł na każde z dwójki dzieci (razem 2224,08 zł). Co ważne, dochody rodziców nie mają w tym wypadku wpływu na prawo do ulgi.

 • Troje dzieci: ulga za miesiąc, na pierwszą dwójkę dzieci to 92,67 zł na każde z nich, natomiast na trzecie dziecko kwota ta wynosi 166,67. Łączna kwota ulgi wynosi 352,01 zł. (185,34 + 166,67 = 352,01 zł). W skali roku ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 1112,04, natomiast w przypadku trzeciego dziecka jest to 2000,04 zł. Oznacza to, że roczna ulga na trójkę dzieci wynosi 4224,12 zł. Tak jak i w przypadku dwójki dzieci, przyznanie ulgi nie jest uzależniona od dochodów rodziców.

 • W przypadku czworga lub więcej dzieci miesięczna ulga na pierwszą dwójkę wynosi po 92,67 zł, natomiast na trzecie dziecko 166,67 zł, a na czwarte (i każde kolejne) 225 zł. W związku z tym roczna ulga na czworo dzieci wynosi 6924,12 zł. Tak jak i we wcześniejszych przypadkach, ulga nie jest uzależniona od dochodów rodziców.

Warto pamiętać, że obecnie wniosek o ulgę na dziecko jest integralną częścią zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37. Oznacza to, że składa się go, sporządzając deklarację podatkową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!