Ile wynosi limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko?

Jaki jest limit dochodu podatkowego za 2020 r.? Czy są jakieś ograniczenia związane z dochodami dziecka za ubiegły rok? Do którego roku życia można skorzystać z ulgi na dziecko? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.  

Ile wynosi limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 18 stycznia 2021

Czym jest ulga podatkowa na dziecko?

Ulga na dziecko, to rodzaj tzw. ulgi prorodzinnej. Przysługuje ona zarówno na dzieci poniżej 18 roku życia, jak i te uczące się do 25 r.ż. Oprócz tego ulga przysługuje również na dzieci z niepełnosprawnościami (niezależnie od ich wieku).

Ulga na dziecko 2020, komu przysługuje?

Podatnik może skorzystać z ulgi na dziecko, jeśli:

 • wykonywał tzw. władzę rodzicielską,

 • pełnił funkcję opiekuna prawnego, 

 • dziecko z nim zamieszkiwało,

 • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej,

 • jest prawnym opiekunem dziecka (i dziecko zamieszkuje właśnie z nim),

 • rodziny zastępcze. 

Z odliczenia nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Ulga na dziecko, do którego roku życia?

KUPON RABATOWY

Z ulgi mogą skorzystać rodzice dzieci, które są:

 • małoletnie;

 • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na ich wiek),

 • nie ukończyły 25. roku życia, i nadal uczą się lub studiują, a oprócz tego, w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż 3089 zł. Należy pamiętać, że do wspomnianych dochodów nie wlicza się renty.

Dochód dziecka rozumie się jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów.

Ulga na dziecko, jaki jest limit dochodu?

Ulga na dziecko za 2020 r. przysługuje małżeństwom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. W związku z tym wysokość miesięcznego dochodu (już po odjęciu zapłaconych składek ZUS), który uprawnia do otrzymania ulgi na dzieci, nie może przekroczyć 9 333,33 zł. 

Rodzice nie mogą odliczyć ulgi na dziecko, jeżeli w danym roku kalendarzowym zarobiło ono więcej niż 3089 zł.

Ulga na dziecko: który rodzic odlicza?

Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to wpisują oni łączną ulgę na dziecko. Jeżeli rozliczenie jest osobno, to istnieje możliwość, by w formularzu wpisać po połowie przysługującego odliczenia lub ustawić je procentowo. Oznacza to, że jeden z małżonków może wpisać np. 20 proc., a drugi 80 proc. Co więcej, limit w uldze na pierwsze dziecko obowiązuje również singli, rozwodników, wdowców. Dotyczy to również osób, które były w związku małżeńskim przez część roku. 

Jeżeli dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 56 tys. zł w ciągu roku, możemy liczyć nawet na 1112,04 zł odliczenia w rozliczeniu PIT, 

Ulga na dziecko, ile wynosi?

 • W przypadku jednego dziecka miesięczna ulga wynosi 92,67 zł. Oznacza to, że ulga roczna to 1112,04 zł. Należy pamiętać, że ulga przysługuje podatnikowi, który rozlicza się indywidualnie, a jego dochód nie przekroczył 56 000 zł. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem – limit wynosi 112 000 zł. 

 • Jeśli chodzi o dwójkę dzieci, to miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko (razem 185,34 zł). Wysokość ulgi w skali roku wynosi po 1112,04 zł na każde z dwójki dzieci (razem 2224,08 zł). Co ważne, dochody rodziców nie mają w tym wypadku wpływu na prawo do ulgi.

 • Troje dzieci: ulga za miesiąc, na pierwszą dwójkę dzieci to 92,67 zł na każde z nich, natomiast na trzecie dziecko kwota ta wynosi 166,67. Łączna kwota ulgi wynosi 352,01 zł. (185,34 + 166,67 = 352,01 zł). W skali roku ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 1112,04, natomiast w przypadku trzeciego dziecka jest to 2000,04 zł. Oznacza to, że roczna ulga na trójkę dzieci wynosi 4224,12 zł. Tak jak i w przypadku dwójki dzieci, przyznanie ulgi nie jest uzależniona od dochodów rodziców.

 • W przypadku czworga lub więcej dzieci miesięczna ulga na pierwszą dwójkę wynosi po 92,67 zł, natomiast na trzecie dziecko 166,67 zł, a na czwarte (i każde kolejne) 225 zł. W związku z tym roczna ulga na czworo dzieci wynosi 6924,12 zł. Tak jak i we wcześniejszych przypadkach, ulga nie jest uzależniona od dochodów rodziców.

Warto pamiętać, że obecnie wniosek o ulgę na dziecko jest integralną częścią zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37. Oznacza to, że składa się go, sporządzając deklarację podatkową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!