Czy firmom turystycznym grozi bankructwo?

Trwa trudny czas dla polskich firm działających w branży turystycznej. Od marca do grudnia 2020 roku długi biur i agentów turystycznych wzrosły o jedną trzecią, przekraczając poziom 20 mln złotych – informuje Krajowy Rejestr Długów. Tylko dwa tygodnie stycznia 2021 roku zwiększyły tę sumę o kolejne 600 tysięcy złotych.

Czy firmom turystycznym grozi bankructwo?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 stycznia 2021

Długi branży turystycznej

Według danych zebranych przez KRD zadłużenie organizatorów wyjazdów turystycznych jak i agentów/pośredników są podobne, choć pierwsza grupa ma ich nieco więcej do zwrócenia – ok. 11 mln złotych. Na 31 grudnia 2020 roku łączna kwota zadłużenia branży wyniosła 20,4 mln złotych. Po dwóch tygodniach 2021 roku kwota ta wzrosła już do 21 mln złotych.

Średnie zadłużenie biur turystycznych

Szacuje się, że cały 2020 roku przyniósł wzrost zadłużenia biur i agentów turystycznych o ponad 20%. Średni dług takich firm na koniec ub.r. sięgnął niemal 39 mln złotych. Z danych KRD wynika, że firmy te, najczęściej mają zobowiązania wobec banków (7,2 mln zł). W dalszej kolejności znalazły się fundusze sekurytyzacyjne (6,2 mln zł). Z kolei firmy faktoringowe mają do odzyskania od biur i agentów około 1,7 mln złotych.

Import i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii — numer EORIImport i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii — numer EORI Jan Wróblewski

Gdzie najtrudniejsza sytuacja w turystyce?

Według badania, największe problemy finansowe mają obecnie biura oraz agencje z województwa małopolskiego. Ich zadłużenie sięga obecnie prawie 5,5 mln złotych. W opinii prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Adama Łąckiego Zimowe ferie i sezon narciarski przez lockdown nie poprawiły ich sytuacji”. Po pierwsze, zakończone niedawno ferie zimowe odbyły się w tym samym terminie dla całego kraju pod sanitarnym rygorem. Po drugie, obostrzenia nie pozwoliły na prowadzenie działalności, która choćby po części pozwoliłaby na nadrobienie strat. „Trudno będzie to odrobić latem. Według Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata większość touroperatorów w kraju nie oczekuje także powrotu ruchu turystycznego przed sezonem wakacyjnym” — dodał Łącki.

Kolejnymi regionami z najtrudniejszą sytuacją w branży turystycznej są województwa: mazowieckie (3,5 mln zł zadłużenia) oraz śląskie (2,2 mln zł zadłużenia). Niewiele lepsza sytuacja jest w województwie pomorskim (2,1 mln zł zadłużenia). Jak zauważa KRD, większość zadłużonych firm do jednoosobowe działalności gospodarczej

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Istniejąca od sierpnia 2020 rządowa pomoc w formie bonów turystycznych, w żaden sposób nie przełożyła się na sytuację firm działających w turystyce zimowej. Lockdown de facto zamroził ten instrument. Do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, z czego zrealizowano około 275 tys. Wciąż na pobranie czeka aż 3 mln pięćsetzłotowych bonów wydawanych na każde dziecko w rodzinie.

Ponadto, szukający oszczędności Polacy w pierwszej kolejności oszczędzają na wyjazdach turystycznych. Wg badania „Barometr oszczędności” KRD taką decyzję podjęło około 35% osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!