fb

Elektroniczne Księgi Wieczyste – jak z nich korzystać?

Coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Jednym z obszarów są wszystkie aktywności, które wymagają od nas dostępu do ksiąg wieczystych. Dobrym rozwiązaniem są Elektroniczne Księgi Wieczyste, jednak nie każdy wie jak z nich korzystać. Podpowiadamy.

Elektroniczne Księgi Wieczyste – jak z nich korzystać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 stycznia 2021

Czym są Elektroniczne Księgi Wieczyste?

Każdy, kto szuka informacji na temat księgi wieczystej lub potrzebuje z niej odpisu, lub innego dokumentu, nie musi udawać się do sądu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości, tym bardziej że w niektórych sytuacjach wymagałoby to podróży i dnia wolnego w pracy. W takich sytuacjach niezwykle przydatny może okazać się system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych EKW dostępny pod tym linkiem.

To przydatne rozwiązanie np. dla właścicieli nieruchomości, inwestorów oraz osób uczestniczących w transakcji kupna-sprzedaży domu, mieszkania czy działki. Krótko mówiąc, to dostępny zdalnie publiczny rejestr, który zawiera ważne informacje na temat stanu prawnego nieruchomości i pozwala ustalić komu, a także jakie prawa do niej przysługują.

Kto może skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Z systemu prowadzonego przez resort sprawiedliwości może skorzystać każda osoba, która zna elektroniczny numer księgi wieczystej. Osoby, które go nie znają, a chcą skorzystać z EKW, powinny skontaktować się wydziałem ksiąg wieczystych, właściwego terytorialnie sądu rejonowego w miejscu, w którym znajduje się nieruchomość. To oznacza, że mieszkaniec Warszawy, chcący poznać elektroniczny numer księgi wieczystej nieruchomości położonej np. w Białobrzegach, musi skontaktować się z tamtejszym sądem rejonowym.

Wnioskujesz o pomoc? ZUS przekazał dane o Twojej firmie do weryfikacjiWnioskujesz o pomoc? ZUS przekazał dane o Twojej firmie do weryfikacji Anna Malinowska

Do czego służy portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Korzystając z portalu EKW można m.in. przejrzeć treść ksiąg wieczystych dla danej nieruchomości, złożyć wniosek o odpis, wyciąg lub zaświadczenie o zamknięciu KW. Istnieje także możliwość zrealizowania płatności oraz pobrania dokumentu w pdf-ie. Wówczas w odpowiedzi system prześle użytkownikowi link, który pozwoli na pobranie stosownych dokumentów w formie elektronicznej. Co ważne, link nadaje się do wielokrotnego użytku.

Portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych pozwala także na sprawdzenie, czy wszelkie odpisy, wyciągi, czy zaświadczenia o zamknięciu księgi, które zostały uzyskane przez internet, są aktualne oraz autentyczne.

Koszty korzystania z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych

Przeglądanie ksiąg wieczystych przez internet jest obecnie usługą bezpłatną dla użytkowników portalu. Trzeba zapłacić dopiero wtedy, kiedy wnioskujemy o odpis, wyciąg lub zaświadczenie o zamknięciu KW.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!