Elektroniczne Księgi Wieczyste – jak z nich korzystać?

Coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Jednym z obszarów są wszystkie aktywności, które wymagają od nas dostępu do ksiąg wieczystych. Dobrym rozwiązaniem są Elektroniczne Księgi Wieczyste, jednak nie każdy wie jak z nich korzystać. Podpowiadamy.

Elektroniczne Księgi Wieczyste – jak z nich korzystać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 stycznia 2021

Czym są Elektroniczne Księgi Wieczyste?

Każdy, kto szuka informacji na temat księgi wieczystej lub potrzebuje z niej odpisu, lub innego dokumentu, nie musi udawać się do sądu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości, tym bardziej że w niektórych sytuacjach wymagałoby to podróży i dnia wolnego w pracy. W takich sytuacjach niezwykle przydatny może okazać się system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych EKW dostępny pod tym linkiem.

To przydatne rozwiązanie np. dla właścicieli nieruchomości, inwestorów oraz osób uczestniczących w transakcji kupna-sprzedaży domu, mieszkania czy działki. Krótko mówiąc, to dostępny zdalnie publiczny rejestr, który zawiera ważne informacje na temat stanu prawnego nieruchomości i pozwala ustalić komu, a także jakie prawa do niej przysługują.

Kto może skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Z systemu prowadzonego przez resort sprawiedliwości może skorzystać każda osoba, która zna elektroniczny numer księgi wieczystej. Osoby, które go nie znają, a chcą skorzystać z EKW, powinny skontaktować się wydziałem ksiąg wieczystych, właściwego terytorialnie sądu rejonowego w miejscu, w którym znajduje się nieruchomość. To oznacza, że mieszkaniec Warszawy, chcący poznać elektroniczny numer księgi wieczystej nieruchomości położonej np. w Białobrzegach, musi skontaktować się z tamtejszym sądem rejonowym.

Wnioskujesz o pomoc? ZUS przekazał dane o Twojej firmie do weryfikacjiWnioskujesz o pomoc? ZUS przekazał dane o Twojej firmie do weryfikacji Anna Malinowska

Do czego służy portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Korzystając z portalu EKW można m.in. przejrzeć treść ksiąg wieczystych dla danej nieruchomości, złożyć wniosek o odpis, wyciąg lub zaświadczenie o zamknięciu KW. Istnieje także możliwość zrealizowania płatności oraz pobrania dokumentu w pdf-ie. Wówczas w odpowiedzi system prześle użytkownikowi link, który pozwoli na pobranie stosownych dokumentów w formie elektronicznej. Co ważne, link nadaje się do wielokrotnego użytku.

Portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych pozwala także na sprawdzenie, czy wszelkie odpisy, wyciągi, czy zaświadczenia o zamknięciu księgi, które zostały uzyskane przez internet, są aktualne oraz autentyczne.

Koszty korzystania z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych

Przeglądanie ksiąg wieczystych przez internet jest obecnie usługą bezpłatną dla użytkowników portalu. Trzeba zapłacić dopiero wtedy, kiedy wnioskujemy o odpis, wyciąg lub zaświadczenie o zamknięciu KW.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!